Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující



líyka, univ. profesor v Praze, E. Slavík, major v. v. v Praze, F. A. Slavik, školní rada v. v. v Praze, Dr. V. Tille, univ. prof. v Praze, J. Zachar, sládek na Kladně a sl. rada král. hlav. města Prahy. Mimo to dostáva se knihovně velmi bohatého a stáleho obohacení českými i cizími časopisy, vymenovanými za Národopis. Věstník Českoslovanský a recensními výtisky knih, zasílanými Věstníku, jež pp. referenti většinou ponechávají blahovolně musejní knihovně.

Archiv fotografický rozmnožen byl v oddělení otisků o 370 čísel, takže čítá nyní 4103 reprodukce fotografické i tiskem; v oddělení negativů o 328 čísel, má tedy museum 781 negativ; v oddělení diapositivů o 5 čísel, takže čítá celkem 170 čísel. К značnému rozmnožení fotografického archivu přispěli zjm. pp. dr. Karel Chotek, profesor, který postoupil museu řadu negativů ze svých cest po Slovensku a zemích jihoslovanských, dále prof. Dr. V. Tille, odb. učitel V. Bušek z Královic, JUDr. a Ph. Dr. V. Dvorský V Praze, ak. malíř M. Jiránek v Praze, V. Johan, úředník v Praze, L. Klíma, důchodní v Bystré, Dr. O. Laxa, profesor české techniky v Praze, Frt. Mareš, droguista v Benešově, Ant. Materka, měst. kontrolor ve Vršovicích a P. L. Sobek v Přichovicích. Fotografie ze sbírky Národopisného Musea Českoslovanského poskytnuty byly sl. Jednotě „Komenský", spolku pro pořádání ušlechtilých her mládeže v Praze, Moravské Ústředně pro lidový průmysl v Brně, museu města Pelhřimova, museu v České Třebové a sl. H. Schanze-rové v Plzni. Fotografovati v museu bylo dovoleno sl. okresnímu museu v Bělé p. Bezdězem, Frant. Fromkovi, profesoru v Telči (pro „Lidovou malírnu") a Dru. Ot. Laxovi, profesoru české techniky v Praze. Z výboru otisků musejních negativů bydo pořízeno album fotografií, které vyloženo je nyní pro interesenty u musejní pokladn}?; mimo to byl sestaven obrázkový inventář všech musejních negativů. V běhu roku učiněna byla v denních i krajinských listech výzva к fotografům-amaterům, aby všímali si lidových slavností, zvyků a obyčejů, kde dosud trvají, a snímky jejich postupovali do fotografického archivu Národopisného Musea.

Sbírka cliché čítá 285 čísel a byla z ní zapůjčena některá cliché sl. redakci Jihočeského Kraje a p. J. Markantovi, с. k. zemskému vinařskému inspektorovi, k jeho článku ve „Wiener Allgemeine Weinzeitung".

Musejní archiv došel rozmnožení darem p. Frt. Broda, učitele říd. v Toužetíně, B. Nehasila, ak. malíře v Praze a Dra Č. Šanclery, advokáta v Trhových Svinech.

Pokud jde o činnost publikační, vydávala Společnost Národop. Musea Českoslovanského za redakce pp. univ. prof. drů A. Krause, J. Polívky ą V. Tilla „Národopisný Věstník. Českoslovanský", jehož v uplynulém roce vyšel V. ročník. Na Národopisný Věstník Českoslovanský dostávalo se Společnosti NMČ. blahovolné podpory od sl. České Akademie cis. Františka Josefa pro vědy, slovesnosť a umění v Praze a to od třídy I. а. IV. po 400—- K a od třídy III. 350— K. Žádost musejní rady o udělení speciálně subvence ną vydávání Národopisného Věstníku Českoslovanského od vysokého с. k. ministerstva kultu a vyučování, bohužel byla zamítnuta. Tím bylo znemožněno., aby Společnost NMČ. provedla zvětšení Národopisného Věstníku Českoslovanského, které je vzhledem к hojnému materiálu, jejž má redakce v zásobě, opravdovou potřebou. Musejní rada děkuje tup: řéd. J. Klvaňovi; který vzdal še honoráře za článek ;,Důležité vyobrazení krojů moravských ž r. 1837^' a pí. Zdence Hostinské, jako majitelce'á akad. malíři M.Švabiriskému, jakr> autoru, že laskavě svolili, aby reprodukována byla v Národopisném Věstníku


Předchozí   Následující