str. 76
sliti na Zelený čtvrtek prostý lid sladkou kaší a v zápisích panských posud se čte, kolík kdy spotřebovali na ni medu. Medu užívá lidové lékařství vůbec v rozličných chorobách za lék, na Zelený čtvrtek však jest jeho ochranná moc zvláště vydatná. Staří i mladí požívají v ten den na lačný žaludek kousek chleba s medem a tím se zajistí proti zmijím, štírům, jedovatým mouchám, ano i proti — blechám. Také dobytek dostává po kousku chleba s medem, aby mu nic jedovatého neuškodilo, ba hospodář hází záhy z rána takový dárek také do domácí studně2), aby měla hojnost dobré vody a aby jí neznešva-řoval škaredý hmyz a žáby. Pěkný to zajisté přežitek dávných obětí živlů, který je každé domácnosti přímou podmínkou existence. Taková oběť je známa také z Lužice a sousedního Slezska.
Tážeme-li se, proč právě v ten čas bylo (a jest) medu užíváno hojněji než jindy, proč se družil ku pečivu svátkovému a spolu s ním obracel se v zmíněné oběti, shledáme zajisté odpověď velmi prostou. V ten čas včelaři přehlíželi včely a vybírali jim zásoby pláství, jež jim po zimě zbyly. Čerstvý med již svou vůní nabízel se к ochutnání, samoděk tedy pojil se ku pečivu, jež se peklo v tu dobu. V rozsáhlých hvozdech našich krajin pak byla včel hojnost — známoť, že na ně česká knížata mívala zvláštní brtníky.
A nyní všimněme si obrázků páně Rozumových i zpráv, jež k nim dodává. Pečiva, jež jsou věrně nakreslena podle skutečných ukázek, pekla se na Květnou neděli. Ta okolnost zasluhuje pozornosti. Nabylať Květná neděle — i když hledíme к rozmanitým popěvkům a říkánkám dětským (Květná neděla, kde's klíče děla? ...") а к pověrám zdravotním a hospodářským, jež se týkají svěcených kočiček — svého významu teprve křesťanstvím. Sama o sobě není asi s dědicem žádného původního svátku lidového. Ono pečení samo však jest dosti nápadné proto, že místy, na př. na Českobrodsku, lid má pověru, že na Květnou nedělí nemá se nic z mouky ani zadělávati ani péci, sice prý by se květ na stromích a na obilí zapekl a úroda prý by byla zničena. Lze se tedy domnívati, že robení zmíněného pečiva bylo na Květnou neděli přeneseno s jiného dne, nejspíš asi se Zeleného čtvrtku, kterýžto den, nejsa slaven za zasvěcený svátek, snadno mohl postrádatí takového nadbytku a hojnosti mimořádných pochoutek. Ve čtvrtek před svátky hospodyně měla také mnohem méně času, aby se mohla věncvati pečení drobotín, na něž děti čekaly. V té domněnce není jistě bez významu, že „boží dárky" byly slazeny medem, jehož pozdní a horší náhražkou jest tu jmenovaný syrup. Med však, jak jsme se snažili ukázati, jest význačnou poživatinou, požívanou a obětovanou na Zelený čtvrtek, po případě í v dalších dnech do velikonoční neděle.3)
2) Studni obětuje se také na Štědrý večer. Někdo z domácích vrhá do ní půl ořechu, půl jablka a kousek vánočky ise slovy: „Studničko, studničko, nesu ti Štědrého večera, abys nám dobrou vodu dávala!" (Českobrodsko.)
3) Bylo by lze připustiti ještě jinou možnost, totiž že „boží dárky" byly na Květnou neděli přeneseny s žákovských slavností Řehořských. V tom případě by byly ovšem původu poměrně mladého. Té domněnce by svědčilo, že pečivo jest určeno hlavně mládeží, jíž matky rády dávají něco sladkého na pochoutku nebo na mls. Řehořské slavnosti byly jen v osadách školních. Broumy, lidnatá ves, ležící s nedalekým Kublovem hluboko v Křivoklátských lesích, mívaly školu právě jako Hředly, hledící pod lesy do kraje jíž otevřenějšího nedaleko hradu Točníka.
|
|