Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 124

Podávám zde.zprávu o několika pracích nestejné hodnoty, které přes různost látky i rozsahu mají jeden cíl: zachovati příštím badatelům zprávy o starobylých zvycích, obřadech, pověrách, pověstech a písních východočeského lidu a přispěti к objasnění oněch dvou zajímavých kapitol z jeho dějin, totiž selských bouří a lidového hnutí náboženského.

1. Ve starších ročnících Čes. Lidu (počínaje roč. VIII. téměř v každém svazku) uveřejňoval p, Ant. Blažek řadu drobných statí národopisných, v knížce „Pověsti a památky z Chrudimská" (r. 1907) vylíčil staré místní pověsti z Chrudimská a okolí, připojuje zároveň drobnosti historické a r. 1909 vydal „Lidopisné a kulturní črty z Chrudimská", o nichž se stručně zmíním. Z osmi kapitol, jež knížka obsahuje, podávají V. а VI. materiál к dějinám roboty a poddanství v XVIII, věku, IV. vede nás „Po stopách náboženských blouznivců" a ve zbývajících pěti popisuje autor lidové obřady a pověry při narození a prvním vývoji dítěte (I.—II.), při požárech a krupobití (zažehná-vání) (III,), v sedmé otiskl vedle několika starých svatebních smluv výňatky z rukopisného „Formuláře družbovského frajkumstu" (z roku 1803.) a v osmé, nejobšírnější, pojednal „O našich písních jarmareč-ních".

Stručná předmluva upozorňuje na starší práce národopisné, týkající se Chrudimská, ale bibliografické údaje nejsou úplné, Loci com-munes o zanikání lidových tradic atd. mohly býti vynechány a místo nich měl p. autor sestaviti přesnou bibliografii (označití — aspoň nadpisem — obsah prací, citovati ročníky časopisů atd.), hlavně však neměl zapomínati na krajinské časopisy východočeské.

К obsahu statí historických, o nichž se zde zmiňuji jen všeobecně, bych poznamenal toto: O „blouznivcích" náboženských (кар. IV,) vypravuje autor většinou podle známých prací starších, užívaje při tom též novějšího materiálu, jejž v Č. Č. M. a Čes, Lidu snesli dr. К, V. Adámek, V. Řezníček a Ál. Jirásek. K tomu pak připojil některé nové drobností, z nichž jest zajímavá na př. zpráva o stařeně, která koncem let osmdesátých XIX. stol, hospodařila se svým synem na jistém statku a nechtěla dopustiti, aby syn byl odveden к vojsku. Škoda, že pan autor nesebral takových zpráv více. Jest velmi důiežíto, abychom byli poněkud informováni o nynějším stavu náboženského hnutí, které ještě v padesátých letech XIX. stol, bylo velmi silné, jak o tom svědčí na př, prosebný list sedláků, poslaný r. 1853 do Vídně, Vzpomínám si na onen list Ant, Slavíčka (Korrespondence, str, 23), v němž několika rysy charakterisoval pantátu Pešavu z Dědové, Kolík rázovitých profilů bychom ještě získali, kdyby znalci kraje a místních poměrů se odhodlali zapíscvati a uveřejňovati své zkušenosti! Ostatně jest možno, že p. spisovatel má více látky, ale že, jí úmyslně nepodává, nechtěje z ohledu na žijící osoby p sáti o současných poměrech náboženských, ježto jeho spisek jest především určen čtenářům jeho kraje. Ale snad by mohl svůj materiál otisknouti v některé vědecké revui?

Pátá kapitola přináší některé zajímavé podrobnosti o hrdelním soudě v Hrochově Týnci, jež autor vypisuje z pamětní knihy tamější fary a šestá vypravuje o robotě na Chrudimsku, Jádrem této stati jsou články autorovy ve XII, a XIV. roč. Čes. Lidu, které doplňuje exkur-


Předchozí   Následující