str. 132
svůj text upravil, že obraty lidové mluvy nahradil přesnými tvary spisovnými. Jiný variant tohoto skládání zapsal Vavák ve svých Pamětech. (Paměti F. J. Vaváka. Vyd. J. Skopec. Lj 65 n.)
Knížka Adámkova podává, až na malá nedopatření, celkem správný otisk textu Erbenova, ale byla vynechána celá strofa 17. a tak jest text neúplný.
Uvedl jsem tyto příklady proto, poněvadž všecka ta skládání mají vlastně jen cenu dokumentární a jazykovou a proto třeba především přihlížeti к textům.
Kapitoly o selské revoluci 1775 a o náboženských blouznivcích podávají výtahy z knihy „Doba poroby" atd. Zajímavá je vzpomínka, kterou autor připojil ke kapitole o sektářích. R. 1867, den po zakázaném táboru u Luže, sešel se v Luži s několika Adamity. Jeden z nich, „muž výrazné tváře, ostrých rysů a blouznivého oka", vypravoval, jak ze zámožného sedláka stal se téměř žebrákem, jak komisi, která u něho hledala knihy, řekl: „Víra má není v knihách, jest psána hvězdami tam na obloze" a rozhaliv prsa, dodal: „A bezpečně ukryta jest v mých prsou. Na obloze ji nesmažete a z prsou mých ji nevyrvete. Poddám se toliko násilí." A vylíčiv své utrpení v žaláři, řekl: „Hajte světlo" a ,provázen svými soudruhy, odešel.'
Máme dojem, že jsme přítomni výslechu některého z deistů XVIII. věku. Tak houževnatě udržovaly se názory sektářů mezi východočeským lidem.
4. Pardubicko, Holicko, Přeloučsko. Dějinný a místopisný obraz. Společnou prací učitelstva škol. okresu Pardubického. Za vedení j Krčmáře, с. k. okres. škol. inspektora. Část slovní pořádá F. K. Ro-sůlek. Díl II. Lid, jeho kulturní život a práce. Pardubice 1905.
„Myslili byste, že tak cenné a krásné dílo nalezne hojné podpory u obcí, měst, ústavů peněžních, bohatých jednotlivců, že se dary jen pohrnou a že mezi ÍOO.OOO obyvateli popisovaných okresů najde se aspoň 1/100, jedna setina lidí, kteří se na dílo předplatí, o knihovnách ani nemluvě. Ale to byste se zmýlili. Subvence okresů a bohatých peněžních ústavů po 100—150 K a ze ÍOO.OOO obyvatelů našlo se i s knihovnami sotva 600 abonentů .... Na další vydávání je na hotovosti — 416 К 8 h; jen I. díl stál přes 6000 K."
Tato slova, jež čteme na obálce 3.—4. seš. druhého dílu, jsou dokumentem doby, zejména však jsou velmi důležitá pro kritiku díla: Redakce měla jistě nejlepší snahu a nedopadlo-li vše tak, jak bychom si přáli, nepadá výtka na pořadatele, nýbrž především na ty, kdož se nepostarali, aby dílo tak důležité mělo pevný finanční základ. V XV. roč. Čes. Lidu (str. 32 n.) uveřejnili pp. J. Hanuš a F, K. Rosůlek výsledky své studie o lidovém stavitelství na Pardubicku, Holičku a Přeloučsku, obsažené ve II. dílu této monografie, o němž referoval v témž roč. Č. L. (str. 63. n.) dr. Zíbrt. Obsahu některých článků dotkl se jen několika slovy a proto se o nich zmíním podrobněji.
Zkušení znalci lidového života pp. J. Hanuš a F. K. Rosůlek sestavili pod společným názvem „Lidopís" řadu statí, v nichž sebrali bohatou látku a přihlížejíce к místním detailům, zpracovali jí plynným, hutným slohem. Přehled obsahu lze najiti v uvedené zprávě