Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 153



Česká belletrie vzdělala dosud jen jediný, nejbližší a nejsensač-nější útvar z kruhu bílé paní: pověst o bílé paní Vítkovců. Jest to zároveň útvar nejvíce literární. Většinou užito jest dohady porušené verse Balbínovy.

2. Nejstarší pojednání o pověsti

mají jen literárně historickou cenu. Jejích výhradním zdrojem jsou Balbínovy dohady.

Květy, Národní zábavník pro Čechy, Moravany a Slováky, přinášejí v IV. ročn. 1837 s, 269 n, článek ,Berchta Lichtenštejnská vůbec „bílá paní z Hradce" nazvaná,' označený zkratkou J, Pr. Rok narození udán špatně; kromě zpráv Balbínových vypravuje se ještě

0 žárlivosti manžela jejího, „jelikož před zasnoubením s jakýmsi panem Sternbergem v srdečném srozumění stála, kterýžto na den svatební manžela jejího s okna shoditi chtěl." Autor vykládá pak o sladké kaši a připomíná, že „nynější hrabě Černín dává na místo toho obyčeje 400 zlatých ročně к chudému ústavu."

Vesna, List pro belletristíku, umění a literaturu, na s. 186 v č. 118. z r, 1851 jedná v článku „Bílá Paní" o bílé paní Perchtě z Rožmberka u příležitostí vydání spisu „Die Herren von Neuhaus", „od nejmenovaného spisovatele v J, Hradci u Landírasa vydaného 1851." Spisovatelem jest Claudius. V části své knihy, jednající o bílé paní, opisuje bez rozvahy Balbina, Článek jest výtahem z jeho knihy. Proti Balbínovi jsou tu některé podružné přídavky, dopisy Perchtiny jsou z částí vyčerpány, pan Aleš Holický ze Šternberka se jmenuje její první láskou, rok smrti neurčitý. Podle Balbina píše Claudius í o sladké kaši a dodává o návalu lidí Í702 a o zrušení starobylého zvyku 1783 za císaře Josefa II.

Lumirl, 1. 1851 přináší na s, 255 n. pojednání „Perchta z Rožmberka, Bílá paní z Hradce Jindřichova," označené šifrou P. J. D-a. Jak jíž nadpis ukazuje, jest „výklad" pověsti založen opět na dohadech Balbínových. Životopis Perchtin rozšířen událostmi známými z jejích dopisů; zjevování bílé paní .líčí se podle Balbina, ale uvádí se

1 nový případ podle „pamětností archívu" v J. Hradci. Podle E. Můnchenových „Geschichten und Sagen von der weißen Frau" v 2. svazku časopisu „Europa" z r. 1838 vypravuje se o bílé paní berlínské, zvláště o předzvěsti smrti markraběti Adamu Filipovi.13) Autor dokonce pokládá za vhodno siřití se o málo osvícených úvahách Stillingových v jeho „Theorie der Geisterkunde", proč bílá paní tak dlouho trpěti musí atd. Z úst lidu zaznamenány na konec dvě pověsti kruhu bílé paní.

Nový Pražský kalendář.... atd. na rok 1857 přináší v „Rozmanitostech" s. 121 n. „Staročeské pověsti o Bílé paní a jiných duchách". Je to kostrbatý a neúplný překlad Balbínových Miscellaneí I. 3. hlavy XV. a XVI.


13) Zjevení toto nejprve uvedl J. W. Rentsch, braniborský dvorní kazatel a profesor theologie v „Brandeburgischer Ceder-H e i n" s. 714., odtud převzal je Erasmus Francisci, „Höllischer Proteus" s. 67.. a odtud šířilo se asi dále do časopisů.

Předchozí   Následující