str. 216
Za zvuku hudby pak, arci nyní žertem jen, odváděny „ku právu" provinilé osoby, kdež jim soudce vyměřil pokutu (trest) a mimo to dostal několik ran „ferulí". (Obraz 6.)
Ferule byla krátká ozdobná tyč většinou asi 60 cm. dlouhá, na jejímž vrchním konci připevněny byly dvě kulatá, к sobě přiléhající prkénka, která při udeření chrastila.
Ferule byly odznakem řemeslnických sdružení (cechů) a dle toho jakému cechu náležely, byly ozdobeny znakem, totiž řemeslnickými nástroji buď vyřezávanými neb malovanými, jako na př. nástroje hrnčířské, obuvnické, kolářské a pod.

Obr. 7. Práva z Opavska.
Za starodávna bylo propůjčováno právo mladým hochům zajisté z vážných důvodů a nikoli jen pro žert,
Doposud zachovaly se u slovanských kmenů do nedávna vzpomínky na tyto dávné veřejné soudy. Na př, na Uher. Slovensku v Gemerské stolicí udržel se do nedávna zvyk, že mládež volila sobě rusadlného krále a Bartolomaides v díle „Notitia Comitatus Gömer-sensis" na str, 443, připomíná, že tu mládež každé obce vyvolila mezi sebou neshodnějšího hocha za krále a k boku jeho seřazeny byly soudní osobnosti přísežné. Skutečná správa obce a moc skutečného soudce byla mu na ten den propůjčena a tak soudil i trestal rusadlný král se svými soudruhy a všecko jemu bylo poslušno.
Ve Slezsku zachovalo se právo tak zvané „kluky", které jsou zhotoveny z kořenů přirozeně rostlých a mají podobu kroutících se hadů, které se pak několika řezy upravily v podobu hada s hlavou a ocasem. Národopisné museum českoslovanské chová ve svých sbírkách několik „kluk", pocházejících většinou z okolí Opavy,
Na obr, 7. jest právo z Milostovic; je to kořen přirozeně zohýbaný a tvoří hada, požírajícího opět hada jiného, který drží v tlamě vejce. Také obě ostatní práva pocházejí z Opavska, Jiné právo jest též z Opavska, je v podobě hada s vyřezávaným letopočtem 1852,
Litevci mají též kluky uzpůsobeny z kořenů přirozeně utvořených. Zdali u Rusů a u Jíhoslovanů jsou podobné odznaky soudcovské, nedopátrala jsem se, Vl. Havelková.
|