Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující

nich. V uplynulém roce podařilo se zejména ve smyslu dřívějšího již usnesení rady, dle něhož mají býti postupně doplňovány kroje československé, získatí 8 úplných krojů, a to 4 ženské kroje z Čech, 2 kroje mužské z Moravy a 2 ženské kroje slovenské. V celku přibyl v roce 1911 do sbírek musejních 391 kus, takže musejní inventář dostoupil 21.349 čísel.

Koupí bylo získáno 297 kusů a to pro oddělení keramické: 46 kusů (27 z Čech, z Jistebnice a z Domažlická; 1 kus z Moravy a 1 ze Slezska; 6 džbánků, 6 mís a talířů, 2 kropenky a 1 soška P. Marie z Uher. Slovenska). Pro oddělení výšivek a krojů koupeny: kroj dívky, ženy a muže z Česko-Brodska, nevěsty a ženy z Blat, kroj mužský hanácký a záhorský a slovenské kroje ženské z Vyškovců a z Paty; 12 čepců z Čech (z Plzeňska a z Blat); 11 čepců slovenských (z Brezové, z Paty, z Prešpurku a Ryban); 13 vyšívaných šátků a plen českých (z Domažlická, z Litic, Plzeňska, Česko-Brodska a Třeboňska); koutní plachta z Česko-Brodska, 2 kabáty ženské z Plzeňska a z Domažlická; 7 výšivek z rukávců slovenských (z Ryban a Krakován); 2 výšivky ze slovenských úvodnic, 3 slovenské zástěrky (z Bošáce a z Paty); šatka slovenská (z Brezové), šátek slovenský (od Trnavy), hanácká úvodnice a lanžhotský límec. Pro oddělení nábytkové získána malovaná skříň z Novo-Packa, kufr kožený, pobitý železem z Čech, truhla vykládaná z Moravy, truhlice cechovní z Oleśnice na Moravě a židle vykládaná z Bydžovska; pro oddělení drobného pr.ůmyslu 2 pletené košíčky z Čech, malovaná nůše ze Soběslave, dřevěná vykládaná nádobka z Čech; pro sbírky zvykoslovné 2 šavle a klobouk, rekvísíty mečového tance ze Strání; pro oddělení zemědělské nářadí z olejkárny na Sedl-čansku a pro sbírky slovanské 3 ruská prádla, řetízek к hodinkám slovinský a ozdoba z mušlí na klobouk ze Zakopaného.

Darem věnovali do sbírek Národopisného musea: pp. dr. J. Auerhan na Smíchově (český vyšívaný šátek), Z. Bambásek, posl. tech. v Praze (kolovrat z Budějovická), J. Dvořák ve Studené (vyora-vadlo na brambory), Fr. Homolka, učitel v Praze (citeru), J, Homolka, profesor v Praze (českou šněrovačku), J. Helii ch, lékárník v Poděbradech (odlitky perníkových forem a kachlů), prof. dr. K. Chotek v Praze (5 kachlů z Česko-Brodska), museum у Klatovech (hračky z vánočního trhu), J. Nakládal (5 kusů vyškovské keramiky, 3 špalíčky oísní, 8 kraslic, kudlu a t. zv. čertův suk), univ. prof. dr. Niederle (železný rendlík), ředitel A. Riegl na Smíchově (dřevěného vlka z Litomy-šlska), J. Seidl v Dejvicích (2 dřevěné sošky svatých), R. Staňková, soukr. v Praze (skříň a čela z postele). A. Stocký, inž. v Novém Bydžově (obrázek ručně kolorovaný), T. Sýkorová v Praze (cínový džbán), J. Špirhansl, inž. v Písku (2 akvarely lidových staveb), pí. .1. Štapferová, choť ak. malíře (černý, zlatem vyš. šátek z Boleslavská), E. Švarc. uč. v Praze (3 kusy domažlické keramikv), pí. Tsandšadlová v Kut. Hoře (škrabanou kraslici), V. Tůma v Moskvě (12 ruských výšivek), pí. A. Vlčková v Praze (malovanou truhlu, máselnici, 2 výšivky, 7 kusů keramiky a 19 různých předmětů drobných), Městské museum v Benešově (votivní obraz z konce 18. stol. z Nesvačil).

Byla tedy jednotlivá oddělení rozmnožena: o 66 čísel keramika, o 232 čísla oddělení výšivek a krojů, o 32 oddělení drobného průmyslu,


Předchozí   Následující