о 28 zvykosloví, о 7 čísel nábytkové oddělení, oll kusů museum zemědělské retrospektivy a o 15 srovnávací oddíl slovanský.
Mimo uvedené dárce přispěli Národopisnému Museu Československému pří doplňování sbírek musejních svojí radou, upozorněním, sprostredkovaním neb přímluvou pp. JUDr. a Ph. Dr. V. Dvorský v Praze,- dr. J. baron Helfert v Brně, J. Kyselo, odborný učitel v Hořicích, J. Koudelka, odborný učitel v Novém Bydžově, K. Lustig, ředitel v Soběslavi, J. Nakládal, agronom ve Vracově, L, Rychlík, učitel ve Strání, J. Słodent, učitel, dr. Círo Truhelka, ředitel musea v Sarajevě, Ant, Vystyd, řídící učitel v Dublovicích. Různým jiným způsobem, zejména informacemi, podporou musejní žádosti a pod, vycházeli musejní radě se vzácnou ochotou vstříc pp, dr. A, Braulik, vládní rada v Ústí n, Orl., Jan Cízler, cis. rada v Praze, L. Feiler, profesor v Praze, dr. V. Funk, univ. prof. a poslanec v Praze, J. Chaloupka, poslanec a přísedící zemského výboru v Praze, J, Kottner, ředitel v Praze, J. Maštálka, zemský a říšský poslanec, dr. R, Pilbauer, sekční šéf v ministerstvu, Frant. Prudký, ev, farář v Olomouci, dr. Jiří Šolta, sekretář v ministerstvu veř. prací a Jindřich ryt. Vojáček, vicepresident místodržitelství království Českého. SI. rektorát с. k. české university Karlo-Ferdinandovy a sl. děkanát filosofické fakulty laskavě propůjčovaly místnosti pro konání schůzí musejní rady a valné hromady Společností N. M. Č.
К musejním sbírkám pojí se odborná knihovna, archív listín a sbírka fotografická, jež slouží jako pomůcky pro studium členů Společnosti N. M. Č,
Knihovna rozmnožena byla o 159 čísel, takže čítá nyní 1940 inventárních čísel bez mála v pěti tisících svazcích. Dary ji obohatili pp. J. Braniš, ředitel reálky na Kladně, dr. Jovan Erdeljanovič v Bělehradě, dr. Vladimír Francev, profesor ve Varšavě, Jan Habenicht, redaktor v St. Louis, Jan Heliích, lékárník v Poděbradech, J. E. Chadt, lesní správce ve Vinařících u Loun, dr. K. Chotek v Praze, dr. O. Kout-ský, advokát v Pardubicích, prof. dr. J. Matiegka v Praze, prof. dr. L. Níederle v Praze, V. Plánský, profesor v. v. v Praze, dr. J. Pohl, advokát ve Zbirově, dr. J. Polívka, univ. profesor v Praze, F. A. Slavík, školní rada v. v. na Král. Vinohradech, Eduard Slavík, с. k. major v. v. na Vinohradech, V. Tille, univ. profesor v Praze, S. Trojanovič, ředitel musea v Bělehradě, S. Udziela, školní inspektor v Krakově, J. R. Vilímek, nakladatel v Praze, F. V. Vykoukal, profesor na Vinohradech, A. Zachar, sládek na Kladně, sl. musejní spolek v Soběslavi a komitét pro uspořádání výstavky Bulharské ženy v Praze. Mimo to dostává se knihovně velmi bohatého a stálého obohacení českými i cizími časopisy, vyměňovanými za Národopisný Věstník Českoslovanský.
Archív fotografický rozmnožen byl v oddělení otisků o 293 čísla, takže čítá nyní 4396 reprodukcí fotografických i tiskem; v oddělení negativů o 227 čísel, má tedy museum 1008 negativů; v oddělení diapositivů o 105 čísel, takže má museum 275 diapositivů. К značnému rozmnožení fotografického archívu přispěli zejména pp. prof. dr. K. Chotek, který postoupil museu řadu negativů ze svých cest po Haliči a Rusku (Kijevské gubernii), dále dr. Jan Auerhan na Smíchově, Р. E. Domluvil, profesor ve Val. Meziříčí, F. Fromek, profesor