Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující

v Telči, JUC Ješek Hofman na Smíchově, inž. Vlad. Kutina v Praze, dr. J. Veselý, profesor v Praze, Fr. Zuman, finanční sekretář v Praze a Zemské museum v Sarajevě. Mimo to kanceláří musejní byly pořízeny fotografie z výstavy Bulharské Ženy v Praze, z Náprstkova musea v Praze a ze sbírek musejních. Fotografie z musejního archivu byly postoupeny Zemskému sdružení dorostu českého venkova, Národopisnému museu v Sofii a spisovateli p. Oršanskému v Petrohradě. V museu fotografovali pp. Fr. Fromek pro Lidovou malírnu v Telčí a fín. sekretář Fr. Zuman pro okresní museum v Bělé р. B,

Musejní archiv byl rozmnožen darem listiny o založení Zelová od p. J. Hampla ve Varšavě a gruntovní knihy od sl, F. Neumannové v Praze.

Ze sbírky musejních klišé, jež čítá 319 kusů, byla zapůjčena některá klišé sl. redakcí „Jihočeského Kraje", Zemskému sdružení dorostu českého venkova, redakci „Rozkvětu" a výboru keramické výstavy ve Vyškově.

V činnosti publikační vydán péčí publikační komise (pp. univ. prof. dr. A. Krause, J. Polívky а V. Tilla) a za redakce prof. Polívky, jemuž rada musejní vděčí za obětavé řízení jejích akcí publikačních jíž bez mála po půl druhé desítiletí, VI. ročník Národopisného Věstníku Českoslovanského, na nějž se dostalo Společnosti N. M. Č. — tentokráte zvýšené — blahovolné podpory sl. České akademie císaře Frant. Josefa pro vědy, slovesnost a umění v Praze a to od třídy I. 700 K, od třídy III. а IV. po 400 K. Výměna nově byla zahájena s Menšinovou Revuí v Novosadech. Celkem rozesíláno bylo exemplářů výměnných 212 a 696 výtisků členům Společnosti. Z musejního skladu darovány byly publikace: pp. dru. J. Hýskovi v Praze, S. Kostovu v Sofii, Ed. Kranjakcvi v Prešpurku, S. Udzielovi v Krakově, Národní jednotě pro jihozápadní Moravu v Brně, okresnímu výboru v Hlinsku a Náprstkovu museu v Praze. Mimo Věstník byla vydána ještě serie 12 barevných listů krojových studií Mánesových z Moravy, Slezska a Slovenska.

Ze styků s musei jinými budiž zejména uvedena účast Národopisného Musea Českoslovanského na některých výstavkách cizích: městskému museu v Soběslavi zapůjčena byla pro dočasnou výstavku z musejního depot kolekce severočeských výšivek, na výstavu keramickou ve Vyškově byly zapůjčeny z Národopisného Musea Českoslovanského 4 předměty; mezinárodní výstavy ruchu cizineckého v Berlíně účastnilo se Národopisné Museum prostřednictvím Českého zemského svazu ku povznesení návštěvy cizinců bohatou kolekcí, obsahující výšivky, keramiku a předměty drobného průmyslu lidového. Průmyslovému museu v Hořicích zapůjčen byl na čas kroj dráteníka a Historickému semináři filosofické fakulty české university Karlo-Ferdinandovy zakládací listina Zelová. Museu Paedagogíckému v Praze byla darována mapa náboženských válek.

Vedle toho byly poskytnuty informace 4 museím českým a 2 zahraničním. Musejní kustodce pí. V. Havelkové byla dána na žádost pořadatelstva výstavy Bulharské ženy dovolená, by mohla v instalaci výstavy té spolupůsobiti. Výboru Bolzanova sirotčince byla vyslovena ochota poskytnouti pro trvalé vystavení Štapferova českého betlému


Předchozí   Následující