str. 26
I. Úvod, V něm stanoven by byl rozsah a hranice zvoleného territoria a zcela stručný, výstižný charakter po stránce zeměpisné,
II. Zpracování celé oblasti dle těchto hlavních oddílů:
1 Osadaajejípoloha. Obydlíahospodářskásta-vení s vnějíím a vnitřním zařízením. Budovy veřejné, pokud mají pro národopis význam.
2 Obyvatelstvo. Jehofysickýcharakter. Jazyk. Šat. Živ ot v rodině a v obci.
3 Zaměstnání obyvatelstva. Zemědělství. Řemesla domácí a vesnická, řemesla městská pro národopis důležitá (hrnčířství, kamnářství). Celkové poměry majetkové.
4, Hygiena, úmrtnost, nemoci. Domácílékařství. Pohyb obyvatelstva. Vystěhovalectví.
5. Vzdělání. Vliv školy a náboženství. Sektář-ství. Otázka národnostní.
6. Lidové umění. Písně a tance,
7, P opiszvykůpřinarození, svatbách, pohřbech. Různé jiné zvyky a obyčeje. Pověry. Hry. Pohádky, hádanky a říkadla.
III. Závěr.
Přistupujeme nyní к podrobnému rozvedení jednotlivých, výše uvedených kapitol vlastního zpracování. Připomínám jen ještě, že mám na zření poměry nejen české, nýbrž i poměry slovenské, jež namnoze jsou velmi primitivní, a proto řadu detailů při soupisu v Čechách není třeba brati v úvahu.
1. Osada a její poloha. Obydlí a hospodářská stavení s vnějším i vnitřním zařízením. Budovy veřejné.
Úřední název dědiny, jméno lidové (Heřmanův Městec — Heř-maníce, Oleška — Volešec, po případě i hanlivé jméno: „kozinec", „srabov" a pod.). Počet obyvatelstva mužského, ženského pohlaví, národnost, náboženství. Okres (kde popisována větší oblast geogr. nebo národopisná). Rozsah osady, zda je v jednom celku s jedním názvem, čí rozdělena na dvě, tři části — příslušná pojmenování, co je rozhraním (potok, kostel, strom), zda nepatří к vesnici samoty a jakého druhu: trvale obývané, provisorní jen hospodářské budovy, obývané po čas žní, nebo pastvy (slovenské lazy, salaše, seníky a. pod,), vždy se všemi jmény. Poloha osady vzhledem ke stranám světovým a ke svému okolí. Zda je položena na návrší, svahu, rovině nebo v údolí. Zda protéká jí potok; nutno si povšimnouti, jak daleko od břehu jsou postavena obydlí (velké, staré statky nebo malé domky), postaveny na nánosu potoka, řeky, rozvodňuje-li se voda protékající dědinou, jsou-li poblíže osady význačné prameny (léčivé), studánky, uctívané a navštěvované z okolí. Na konec možno dodati, zda je poloha osady příznivá či ne a proč. Místní názvy částí lesů, polí, pastvin. — Co se rozumí pod názvem „obec" a jakého druhu je obecní půda.
|