str. 32
kdo by nosil prsten nebo pod, je předmětem posměchu), jeho druhy a tvary.
Na konci tohoto oddílu připojíme popis úpravy hlavy jednak dle pohlaví, stáří, ve dny všední, sváteční, slavnostní nebo jinak význačné.
Poslední částí tohoto druhého oddílu je pojednání o pokrmech. Bude tu podán úplný výčet jídel lidových starších i novějších, všedních i svátečních, dle ročních dob atd, s popsáním jich úpravy, po případě s poznamenáním vlastností vzhledem ku zdraví, výživnosti a pod., jež jim lid přikládá. Samostatným odstavcem bude tu popis úpravy chleba se všemi zvyklostmi. Konečně poznamenány budou pokrmy, pečivo a pod. při různých slavnostech.
Žívotvrodině aobci. Obsahem tohoto oddílu bude nejprve způsob uzavírání sňatků; v kolika letech obyčejně v té které krajině vstupují mladí lidé v manželství a které bývají krajní meze věku. Zvláště poměrná mladost je v té příčině významná. Jak soudí lid o časném manželství, jak o pozdním. Jaký bývá zpravidla rozdíl věku snoubenců; sňatky vdovců a vdov; objevuje-lí se konkubinát; a také tu jako i ve všech následujících otázkách velmi mnoho zajímavého poví nám názor a soud lidu. Další kapitola bude pojednávati, zda jsou tu obvyklé sňatky v příbuzenství, z jakého důvodu, zda je častější sňatek, kde oba snoubenci jsou z téže vesnice, či bývá obvyklejší, že jsou z různých vesnic; všude ovšem třeba míti na zření vrstvy zámožné a chudé, Kdo umlouvá sňatek, rodiče, příbuzní nebo cizí; s vědomím nebo proti vůli dětí; je zvykem děti od mládí si předurčití, z jakých důvodů, Objevují-li se sňatky různého náboženství; na národnostním rozhraní významnou otázkou jsou manželství smíšená národnostně, a národní vědomí v podobných rodinách.
Velmi důležité jsou svatební smlouvy, pokud jde o záležitosti majetkové Komu zpravidla postupuje se hospodářství, jak upravují se majetkové poměry ostatních dětí. Dělitelnost a nedělitelnost statku Jak rozděluje se majetek mezi manžely, jichž věno bylo přibližně stejné, jak pří rozdílu majetkovém, vládnou společně, nebo každý svou částí, upisování části majetku tomu, kdo neměl věna a podobných otázek více. Při té příležitosti možno probrati otázku výměnku, zvláště pokud udržela se tradice o poměrech dřívějších. Zde možno probrati, jak se zakročuje proti marnotratným, o vydědění a p. Netřeba snad připomínati, že všude při popisování vždy je nezbytně nutno uvésti, jde-li o rodinu zámožnou nebo chudou, a dále, co je obvyklé a co výjimkou. Také vliv zákonů a názor lidu o nich je velmi důležitý a zajímavý. —
Dalším odstavcem této části bude pověděti, zda jsou manželství šťastná či rozvrácená, objevují-li se rozluky v manželství a v jaké formě (prostým odchodem jednoho z domu nebo úředním rozvodem); jaké jsou zpravidla příčiny podobných zjevů. Manželská věrnost, záletnictví.
Jak četné bývají rodiny u chudých, u zámožných; kolik bývá dětí průměrem; jaký názor má lid na četné rodiny, objevuje-lí se tu též systém jednoho neb dvou dětí, u kterých vrstev, z jakých důvodů. Jakých prostředků se používá v lidu, aby omezen byl počet dětí. Objevují-li se poměrně častěji manželství bezdětná, zda je v takových