str. 35
tají nebezpečí či nic a pod. Co se koná hned po smrti, úprava mrtvoly, kdo se toho zúčastní, domácí nebo cizí, rakev, šat a milodary do rakve (ovšem s príslušným lidovým výkladem). Kde je ponechána rakev do pohřbu (otevřená či zavřená), úprava oné místnosti po tu dobu (svíce, otevřená okna). Jaké obřady při vynášení mrtvoly z domu, pohřební průvod, je-li rakev nesena (kým) nebo vezena, výzdoba rakve. Obřady na hřbitově při zasypávání. Najaté plačící ženy. Návrat domů a obyčeje s tím spojené. Při tom budeme rozeznávatí nejen pohřeb zámožných a chudých, ale i mladých, svobodných a dospělých. Na konec nutno ještě uvésti, jak dlouho trvá doba smutku, v čem se jeví, jak dlouho je hrob ošetřován, dávají-li se milodary, v které dny je zvláště předmětem péče. Jak jinak bývá udržována a uctívána památka zemřelého. (Na příklad dává-li se jméno zemřelého dítěte jinému dítěti téže rodiny a pod.)* Znovu třeba připomenouti, že nutno velmi svědomitě zaznamenávat! nejen jednotlivá lidová slova, ale celé fráse, jež к jednotlivým úkonům se pojí.
3. Zaměstnání obyvatelstva: Zemědělství. Řemesla domácí a vesnická, řemesla městská, pro národopis důležitá (hrnčířství, sedlářství, kamnářství). Celkové poměry majetkové. Domácí průmysl.
Úvodem к tomuto oddílu bude celkové roztřídění obyvatelstva dle zaměstnání, provázené příslušnými statistickými daty a výkladem. Zde bude také uvedeno, zda :udály se poslední dobou nějaké přesuny od jednoho zaměstnání ku druhému (vlivem průmyslu a pod.) Nej-obšírnější bude ovšem kapitola o zemědělství. Na prvém místě bude vyloženo, jaké jakosti je půda, pro jaké druhy zemědělství je zvláště výhodná, pro které je nevýhodná. Jaké druhy půdy se vyskytují (pole, luka, lesy, pastviny . . .) a v jakém poměru. Mnoho-li půdy připadá na statek, challupu, domek a jaké druhy. Jak je rozložena půda kolem vesnice, a tříděna vzhledem к majitelům. Přesun půdy jednak s jednoho druhu na jiný (pastviny v pole, pole v zahrady a pod.), jednak s jednoho majitele na druhého (drobení nebo vzrůst statků, zakupování půdy malými rolníky, zakupování v cizím katastru, příčiny). Starší a novější ceny. Starší a novější výnosnost půdy.
Jaké druhy hospodářských rostlin pěstovány dříve, jaké změny nastaly nyní. Starší způsoby střídání jednotlivých druhů na poli, střídání nynější.
Práce hospodářská. Příprava půdy. Orání, válení, setí, vláčení. Zde budou uvedeny jednak všechny nástroje, zvláště starší a podrobný popis všech součástí s lidovou terminologií, dále podrobné vylíčení postupu práce (tedy na příklad kolikráte, jak hluboko se oralo, jak se vedly brázdy a pod.) Podobně bude popisováno i pří všech ostatních pracích, jako žně, ukládání do stodoly, mlácení a j. A tak jako u obilí, bude vyloženo i pěstování ostatních hospodářských rostlin.
Další kapitolou bude pěstování dobytka; hlavní druhy, jaké změny nastaly během doby ve výběru i způsobu pěstění; lidové názvosloví a obvyklá jména, Zvláště zajímavá bude tato část tam, kde posud udrželo se pasiýřství, salašttiictví a pod. Zde bude obsažena též stať o různých nemocech dobytka, jích příčiny dle lidového názoru a
|