str. 36
léčení. Různé domácí prostředky k zvýšení výnosnosti. Podobným způsobem zpracujeme i ostatní zaměstnání lidu venkovského, s hospodářstvím souvisící jako sadařství, včelařství. Jiným odstavcem budou venkovská řemesla, Mlynářství; popis strojů, postup práce, výnosnost, starší tradice. Podobně tomu bude u tkalcovství, kovářství, kolářství, krejčovství, obuvnictví, šindelářství, pálení uhlí a p. Do podrobností není, myslím, třeba zacházeti, jen podotýkám, že nutno míti vždy na zření, jsou-li některá tato zaměstnání rodinná, jsou-li hlavním zdrojem živobytí nebo vedlejším výdělkem, které vrstvy je provozují (tkalcovství někde í v rodinách selských v zimě) a j. Pro národopisné studium velikého významu jest hrnčířství, kamnářství. Zde nutno pokud možno získati velmi starý materiál, zvláště u nás, v Čechách, kde o těchto řemeslech, jež velmi kvetla, víme posud velmi málo bezpečného. Výborným prostředkem bylo by v této příčině, kopati na místech, kam odhazovaly se střepy a kusy pokažené. Podobně s kamnářstvím.
Dále probereme četné druhy domácího zaměstnání a průmyslu, jako je vyšívání, průmysl dřevní (tesařství, sekernictví, sedlářství, hračkářství, dýmkářství), perleťářství, broušení kamenů, síťkování a jiné, U těchto zaměstnání, jež mají takový význam na sociální poměry mnoha krajů, nutno podrobně probrati původ jejich, výnosnost a zvláště význam jejich v životě rodinném i veřejném. Zvláštní kapitolou bude výdělečné zaměstnávání dětí a jeho zhoubný vliv na tělesný i duševní vývoj. Též třeba vzpomenouti boje proti tomuto zlu a jeho výsledků.
V závěrečné kapitole bude podán celkový obraz majetkových poměrů toho kterého kraje. Zda stoupá či klesá blahobyt obyvatelstva, a v čem se to jeví (klesání nebo stoupání zadluženosti, ukládání, lepší úprava příbytku, potravin, šatstva a pod.). Sem také spadají rozmanité způsoby šetrnosti nejen pro jednotlivé rodiny, ale i celé dědiny velmi zajímavé.
4. Hygiena, úmrtnost, nemoci. Domácí lékařství. Vystěhovalectví.
Na prvém místě bude tu z předešlých kapitol shrnuto všechno to, co má význam pro poměry zdravotní a ovšem doplněno novými fakty. Budou tedy připomenuty poměry klimatické, fysická zdatnost obyvatelstva, hygiena zaměstnání, ekonomie práce, výživa; význam rozměrů a úpravy domu na zdraví obyvatelů, čistota domácnosti, obce a pod. Důležitým odstavcem bude tu alkoholismus, a to jak u jednotlivce tak v celých rodinách a dědinách, stoupá-li požívání lihovin nebo klesá; příčiny. Zvláště třeba si všimnoutí této otázky pokud jde o mládež. Přirozený přírůstek obyvatelstva; počet narozených do roka, zda klesá poměrné číslo nebo přibývá; do které doby roční spadá nejvíce porodů. — Úmrtnost, roztřídění dle pohlaví, věku, zaměstnání a možno-lí dle doby roční. Dále třeba přípojíti průměrné stáří a zvlášť vyznačiti jednotlivé výjimky vysokého stáří (zda individuelní či rodinná vlastnost). — Které nemoci jsou nej-hojnější a proč; lidové pojmenování a lidový výklad jich. Kretenísmus. Kapitolu o lidovém lékařství možno rozdělíti na dvě skupiny: léčení prostředky přirozenými a nadpřirozenými. Do prvé skupiny zařadíme
|