str. 37
léčení různým kořením (popíšeme ovšem podrobně jednotlivé druhy, způsob a účel) masáž, zahřívání, podkuřování a pod.; do druhé za-žehnávání, zaklínání, užívání zázračných předmětů jako vody ze studánek, obrazů svatých, předmětů dotýkaných a j. Není třeba zvlášť připomínati, že pokud možno nej větší pozornost budeme věnovali osobám, majícím pověst a důvěru lidu v různém léčení.
Druhou část tohoto oddělení bude tvořiti pohyb obyvatelstva. Zde mám na nryslí jednak vnitřní posun obyvatelstva té které obce, krajiny, vyprazdňováním se jedné části a koncentrováním na druhé (příčiny toho), jednak vnější stěhování mimo okres. A to buď dočasné (na žně, chmel a pod.) nebo na delší dobu. Jaké jsou příčiny těchto zjevů; kdo se ho účastní, výsledky sociální (příliv peněz), hygienické (zanášení nemocí), morální (pokles mravnosti, na př. „na chmelu"), kulturní (větší rozhled po světě) atd.
Přistěhovalectví, jeho příčiny a vlivy.
5. Vzdělání. Vliv školy a náboženství. Sektářství. Otázka národnostní.
Úvodem mohl by býti souhrn všech oněch rysů povahy lidské, jež byly již průběhem dosavadního líčení poznamenány a ovšem také vlastností posud neuvedené. Zvláštní odstavec budou tvořiti vady povahy, zločinnost a j. Přirozeně všimneme si, objevují-li se podobné zjevy jen u jednotlivců nebo rodin, zda dokonce nevztahují se více méně ma celé osady. Také otázky sebevraždy, různých způsobů, příčin, budiž tu vzpomenuto.
Vzdělání lidu. Znalost čtení a psaní u obojího pohlaví; názor lidu o vzdělání ženském; záliba ve čtení; jaké noviny, v jakém asi množství se odebírají, jak mnoho, jaké knihy jsou vyhledávány, a kdy a kým čteny. —■ Škola. Vzpomínky starých pamětníků na starou školu. Škola nová. Jaká je návštěva, jaké nadání dětí, jaké jsou překážky zdárného prospěchu. S jakou úctou pohlíží lid na učitele a práci školní; dopřá-vá-li se dětem v hojnější míře vzdělání vyššího (školy měšťanské) a p. Náboženské cítění lidu, pokud se jeví v celém charakteru a různých projevech, jako návštěva kostela, hojné skládání peněz na církevní účely, čtení náboženských spisů a časopisů, účast při procesích. Úcta lidu ke hřbitovu, hrobům (pasou dobytek na hřbitově, sedají na hroby). Kterým svatým staví lid kaple, obrazy a pod., z jakých pohnutek a důvodů. Náboženská lhostejnost, skepse a její příčiny. Náboženská snášelivost, antisemitismus. Sektářství. Starší tradice a novější proudy, „duchařství", spiritismus a pod.
V tomto odstavci pokusíme se též zachytití obraz povahy, smýšlení a filosofie různých význačných osob, jež vynikají nad své okolí ať v dobrém nebo stinném slova smyslu (různí mudrlanti, písmáci, podivíni a j.). Také zde ovšem budeme pátrati po jejich rodinných tradicích a pod.
V krajinách národnostně smíšených připojíme též v tomto oddílu vývoj národnostní hraníce, její různé posuny, jejich příčiny, s jakou houževnatostí, odvahou, s jakými obětmi podstupuje lid český tento boj, které vrstvy se ho zúčastní atd. Zde možno uvésti v podrobnostech jen ta fakta, jichž uveřejnění by nebylo na škodu věci.
|