str. 138
odděleních: Bausprüche, S.chutzsprüche (na Hesensku zvláště hojné), Segenssprüche, Sprüche über die Vergänglichkeit, den Tod und das Jenseits (vážnost je hlavním rysem sedlákovy povahy), Sprüche über Friede, Unfriede, Einigkeit, Haß, Neid, Mißgunst, Tadler, Spötter, Nörgler, Lästermäuler und Freundschaft, Klagen über die schlechte Welt, Allerllei Sprüche der Lebenserfahrung (sedlákjoiva filosofie), Sprüche für einzelne Stände und Gewerbe, Sprüche an besonderen Gebäuden, Rätsel (biblické i světské) als Hausinschriften.
Sbírka Benderova, iaič není ani pro okolí marburské úplná, zasluhuje pochvalné zmínky pro solidní své založení a provedení; z doslovu je patrnia, že auktor přes mezerovitost vlastní práce jest si vědom obsáhlosti a závažnosti úkolu, který lidovědcům v oboru tomto zbývá provésti. Přál by si, aby venkovské obyvatelstvo a nejinak úřady noivněž jevily s dostatek porozumění pro lidový poklad nápisový, aby majitelé domů i nadále své příbytky ozdobovali obsažnými průpovědmi a při opravách staré nápisy obnovovali. Jako se od let podle určitého plánu sbírají všecka slova dialektická a vůbec studují dialekty, jakpi se pořizují sbírky a svody pověstí, lidových pohádek i hádanek a všelikých tradic, jiako se studium jmen místních v nejširším slova stmysllu organisuje a všecky hmotné památky kultury lidové shromažďují v museích a archivech — talk mělo by se díti také s lidovými nápisy. Učitelé, duchovní, dospělejší školáci nechať v každém místě konají zápisy co nejvěmější, ty pak ať se /odevzdávají — každý nápis na dostatečně velkém archu — místnímu neb okresnímu archivu. Archivy buďtež ob čas revidovány, opravovány neb doplněny. Všeliké úřady samosprávné i zemské, všichni úředníci jednotliví, velké spolky a svazy turistické a (dodávám) korporace vědecké, ti všichni jlsou povinni věc podppirovati a starati se o dobrovolné pomocníky a veřejné i soukromé peněžité příspěvky, aby veškeren nahromaděný materiál mohl býti vhodně a postupně uveřejňován a konečně vědecky zpracován, Nezbytnou průpravou к tomuto vrcholnému kroku byilia by však přesná bibliografie veškerých prací dosavadních, jež zhusta jsou na místech skrytých a těžko přístupných (v místních listech, programech školských a pod,) publikovány. Vědeckým ideálem zůstává však Benderoví veľké monumentální dílo o německých nápisích domových, široce pojaté a s jednotného hlediska shrnující vše, co před tím v řečeném odvětví vykonáno, A ideál a tužby naše? Jsou zajisté tytéž, jako Benderovy. J. Janko,
Drobné zprávy národopisné. @P@Adolf Černý padesátníkem.
Adolf Černý padesátníkem.
V prvním čísle letošního^ ročníku Národopisného Věstníku Českoslovanského na str. 19—22 podal jsem zprávu o významném lužickosrbském literárním a národním jubileu prof. Arnošta Muky. К zprávě té připojuji nyní jubilejní poznámku к padesátinám Adolfa Černého, nebof totéž, co (bylo řečeno o významu Arnošta Muky pro Lužické Srby, platí i o našem Adolfu Černém. I jeho jméno nelze od Lužických Srbů odloučiti. Od prvního vystoupení a:ž do poslední doby shledáváme u něho nejvíce práce ve prospěch vzájemnosti českollúžické, ve prospěch povznesení nej-menšího slovanského národa, žijícího na sever od nás mezi Sasy a Prusy.
|