str. 144
jména, z nichž při vyslovení jednoho nutně namane se druhé. A totéž platí í o Černém a jeho Slovanském přehledu,*)
Přejeme našemu jubilantovi, aby ještě dlouhá léta pracoval na poli slovanské vzájemnosti ku prospěchu našemu i všech slovanských národů,
A přejeme si zároveň, aby slova jeho padala do půdy úrodné, neboť to bylo by mu za jeho veškerou dosavadní námahu i rozličné životní strastí nejlepší a nejtrvalejší odměnou,
Litomyšl, v srpnu 1914,
Josef Páía.
@----------------
Jako 6. knihu sbírky „Hrvatska knjižnica Matice Slovenské" vydal dr. Branko Vodník (Lublaň 1913) „Iiz br anenárodneреsmi hrvatsko-srbske. I. Junaške pesmi starejših časov". V úvodě pojednáva o rozdělení a vývoji lidové epiky, shrnuje nejstaršl zmínky o ní, registruje sběratelskou práci 19. stol. a ke stručným náčrtkům o bugaršticích a lidových pěvcích připojuje přehled nejvýznam-nější literatury. Úvod jest instruktivní, třebaže se vším nelze souhlasíti, na př, pra-ví-li vydavatel, že některé motivy, zejména pohádkového rázu jsou ještě z doby, kdy národové indoevropští nebylí rozděleni na nynější větve atd. Písně — počtem 41 — jsou rozděleny na 8 cyklů, o jejichž rázu informují stručné úvody. Při odd. 6. „Cíklus braée Jakšiča" mělo býti uvedeno, že motivy těchto písní jsou jistě starší, již z doby předkosovské, jak ukázal Soerensen, a že teprve později byly seskupeny kolem obou bratří. Výbor jest pěkný, Dr. Ilešié jej zaokrouhlil několika ukázkami lidové poesie novějších dob. К textu jest připojen stručný výklad o verši, slovníček a mapka. Celkem možno knížku doporučiti jako pěkný úvod ke studiu jihoslovanské epiky. jh.
@------------------
Slovenské národne pesmí, Uredil Dr, J. A. Glonar. Ljubljana 1913. 15. Snopič. Str. 482—680.
Osiřelého životního díla Štrekeljova ujal se jeho žák a slibuje, že dokončí sbírku věrně podle plánu naznačeného zesnulým badatelem v 1. svazku. Zatím přibyl hojný materiál, jehož zpracování zabere ještě mnoho času. Podle předběžného odhadu nynějšího vydavatele vyjdou ještě 2 sešity písní, 2 sešity dodatků a 1 sešit s literárně historickým úvodem a rejstříky. Celé dílo bude ukončeno asi v pěti letech. — 15. sešit obsahuje „Pesmi o samskem in zakonskem stanu", t. j, lyriku líčící výhody stavu svobodného, strasti a slasti manželství (muž piják atd.). Mnohé z písní oslavujících panenství prozrazují vliv duchovní lyriky, jinde zase (srovn, str, 649) proniká vliv písní studentských. Sešít obsahuje 354 pís, — mimo čís, 8424 — vesměs bez nápěvů. jh.
@-----------
Zprávy o museích a společnostech národopisných.
Skalické družstvo pro odbyt výrobků slovenského lidového průmyslu, jehož základní kapitál je 6.00O kor,, rozprodalo v r, 1913 za 23,271-30 kor, zboží. Uspořádalo 3 výstavky v městech českých, jednu ve Vídni. Docílilo čistého zisku 954-34 kor„ takže může vyplácet 5 proc, dividendu. -z.
@--------------
Pražské družstvo pro povznesení lidového průmyslu »Zadruha« docílilo r. 1913 odbytu za 96.058-93 kor. a zaměstnávalo 120 lidových pracovnic. Mělo 184 členy s 549 podíly. Zásob zboží má za 85,968-20 kor. Zpráva družstevní zejména konstatuje vzrůst poptávky českého venkova po národních krojích, tak že ani při bohaté své zásobě »Zadruha« nemohla plně vyhověti. -z.
*) Zvláštním nedopatřením není o Adolfu Černém v Ottově Slovníku Naučném ani zmínky. V Doplňcích 1908 je sice odkaz na heslo Rokyta 2). ale tam nalézáme jen Černého básníka, nikoliv však vědeckého pracovníka, redaktora a překladatele. Proto jsem považoval za nutné obšírněji sepsati jeho literární činnost odbornou, poněvadž dosud se tak nikde nestalo. Nepochybuji, že se tím nejspíše všem ínteresentům zavděčím. Jasněji ještě vysvitne obraz Černého jako pěstitele slovanské vzájemnosti, až budeme mocí nahlédnout! do jeho obsáhlé korespondence z celého slovanského světa.
|
|