str. 239
plány musejní teprve založením Musejního Spolku v Jičíně, jemuž se podařilo získatí místnosti (3 síně) v budově městské spořitelny a jemuž po Národopisné Výstavě Českoslovanské z většího dílu odevzdán materiál sebraný z Jičínska. Dnes čítá museum na 2300 inv čísel a má oddělení přírodopisné, historické, numismatické, archeologické, národopisné, archiv a knihovnu. V oddílu národopisném jsou zejména četné památky cechovní, vyobrazení krojová, součástky krojové a výšivky, nábytek a domácí nářadí, keramika a modely lidových staveb. Museum neomezuje se pouze na svůj kraj, není tedy přísně domovědné. Udržováno je péčí Musejního spolku za přispění subvencí státní, obecní, okresní a městské spořitelny. -z.
@-------------------
Okresní museum v Kolíně přestěhovalo se do nových místností v budově bývalé školy u sv. Bartoloměje, kde otevřeny byly jeho sbírky obecenstvu 31. května t. r. V museu nalezly přístřeší i sbírky musejního odboru okresního dorostu venkova kolínského. Jim vyhrazeny tři místnosti, z nichž jedna upravena v selskou síň a vystaven v ní lidový nábytek a výšivky. Druhé dvě síně dosud neotevřeny. Jsou vyhrazeny jednak na interiér černé kuchyně, jednak sbírkám hospodářského nářadí. -z.
@-------------------
V Polici n. M. uspořádalo učitelstvo společně s okresním sdružením dorostu venkova národopisnou výstavku, která se má státí podnětem pro založení okresního musea. Materiálu sešlo se poměrně hojně a jen výjimkou byl z rukou soukromých sběratelů. Ovšem památky, které zůstaly v ruce lidu a jejichž přehlídkou výstavka byla, jsou již většinou jen druhořadé: památky lidového života, ne však cenné a vynikající zbytky lidového umění. Tím — a ovšem i propagačním hnutím pro Museum Zemědělské —způsobováno, že nyní na výstavkách krajských se věnuje více pozornosti lidovému zaměstnání a jeho pomůckám: nářadí a nástrojům -zemědělství i venkovských řemesel (na Polícké výstavě kolářství). -z.
@--------------------------------
Národopisné výstavky byly uspořádány o prázdninách 1914 ve Svinařích u Litně (12.—26. července) a v M. Dubu (v prvé polovici srpna). Výstavka dubská předváděla celé horní Pojizeří -z.
@--------------------------
Družstvo pro šíření lidového průmyslu »Lípa« v Turč. Martině v roce 1913 až 1914 mělo 4.032-50 kor. čistého zisku; vyšívačkám vyplatilo 16.687-32 kor., zásob má za 48.736.10 kor. »Lipa« uspořádala řadu výstavek v Čechách a na Moravě a súčastnila se samostatnou exposicí jadranské výstavy ve Vídni. -z.
@--------------------
Zpráva o činnosti městského musea v Táboře uvádí, že byla provedena reorga-nísace správy musejní: sbírky byly rozděleny v sedm oddělení, z nichž každé přiděleno správci, zvolenému ze středu kuratoria к samostatnému řízení. V musejních odděleních (knihovně, archivu, voddělení starožitností historických i praehistorických, ve sbírkách zbraní a numismatické, v národopisné, přírodopisné a v oddělení památek cechovních a kostelních) je celkem 11598 inv. čísel, z nichž v r. 1913 nově přibylo 146 kusů. Sbírka národopisná čítá 1952 čísla s přírostem 27 předmětů. Museum má 15 síní ve 2 budovách (v staré radnici a budově městské spořitelny). Navštívilo je 4686 osob. Příjem byl (většinou od institucí místních) 3794-34 kor., vydání 2599-76 kor. Výroční zpráva přináší v článcích: J. Švehly »Ustske dlazice«. K. Kostlivého »Soupis památek musea táborského osvětlujících dobu husitskou« a J, Švehly »Pátránív mohylách skalických, prozkoumání studně na Kozim«. -z.
@-----------------------------------------
Osmý sjezd německých místních museí na Moravě konaný v Olomouci 1914 přijal zásady souhlasného vedení jednotlivých ústavů, uložil zejména každému museu věsti inventární denník a místní inventář lístkový. V inventáři mají býti zapisovány odhadní ceny předmětů, jež je vždy po třech letech revidovati. Význačné předměty svých sbírek mají musea fotografovati к účelům vědeckým i pro zjištění v případě ztráty, která má býti ihned hlášena všem německým místním museím Moravy. Pokud jde o instalaci, doporučeno vyhýbati se nemístné dekoraci, vystavovati tak, aby předměty působily samy svou hodnotou na diváky, při tom chrániti je od vlhka, slunce a doteků. Napodobeniny uloženo vystavovat odděleně od originálů a každý vystavený předmět opatřiti stručným popisem. Dále uloženo museím vzájemně sezpravovati o nabídkách. Konečně rozhodnuto vydávati společnou zprávu o činnosti vždy teprve po dvou letech. -z.
@---------------------
|
|