str. 240
Vídeňští fotografové-amatéři sestoupili se ve sdružení, jehož posláním je fruktifikovatí fotografický materiál lidopisný, nashromážděný prací amatérskou. Sdružení hodlá zejména poskytovati světelné obrazy к vlastivědným přednáškám a pořádati kočovné výstavky po dolnorakouském venkově, jež by budily u lidu smysl a porozumění pro jeho vlastní svéráznou kulturu. -z.
@----------------
Řed. Jul. Leisching zabýval se na předloňském sjezdu „Deutscher Werkbund" otázkou návštěvy musejní, zejména otevření museí v době večerní. Na základž statistiky německých museí dospěl к soudu, že oběti, spojené s večerním otevřením musea jsou nepoměrný k nečetnosti večerní návštěvy, nebot nejde tu jen o hmotný náklad, nýbrž i o přímé škody na musejních předmětech na př, umělým světlem a pod. -z.
@----------------
Při stavbě komplexu musejních budov v Lipsku pomýšlí se pro museum umělecko průmyslové v přízemí, přímo do ulice zaříditi řadu velkých výkladních skříní. Chodci mají tím býti upozorňováni na musejní sbírky, vábeni к návštěvě, má se tu působíti pro zušlechtění vkusu i těch, kdož nedopřejí si času к řádné návštěvě musejní, ale u výkladní skříně, předvádějící vzorné výrobky uměleckoprůmyslové přece na okamžik se zastaví. -z.
@----------------
„Museumskunde" navrhuje zakládati nový druh sbírkových ústavu; ikono-theky, jež by obsahovaly co nejhojněji dobré reprodukce vynikajících děl výtvarného umění, malířství, sochařství i architektury a uměleckého průmyslu. Iko-notheka byla by pro studium umění tím, čím jsou knihovny pro studium ostatních oborů vědných. -z.
@----------------
„Schweizerische Gesellschaft für Volkskunde" v r. 1912 měla 613 členů, sdružených ve dvou sekcích německých a v sekci francouzské. Vydala XVI. ročník „Archive Suisse des tradítions populaires" а II. ročník „Schweizer Volkskunde", obě publikace francouzsky i německy psané, v nichž však němčina — dík větší agilnosti příslušné sekce — převládá. Archivu lidových písní přibylo 765 čísel německých (z nich 446 s melodiemi), tak že čítá 13708 písní (2493 s melodiemi), z nichž je katalogisováno 11.806 čísel; písní francouzských nasbíráno dosud na 3000, z nichž asi 2000 s melodiemi. Archiv lidové medicíny obsahuje 1750 příspěvku (zápisů) a 410 různých starých receptů ze stol. XVII. a XVIII. Knihovna vzrostla as o 200 svazků. Příjem společnosti obnášel 7359.30 fr., vydání 6859.37 fr., většinou na činnost publikační. -z.
@----------------
Nové německé museum na Moravě zakládá se ve Svitavě. Obec věnovala nyní místnosti, v nichž musejní komité instaluje sbírky již dříve nashromážděné. Museum bude vydržovati za podpory městské zakládaný právě musejní spolek. J. to již čtvrté museum na Moravském Třebovsku (dosud v Mor. Třebové, Radiměři a v Lanškroune); proto Mitteilungen des Schönhengster Landes touží po společné organisaci museí těch, při nejmenším aspoň po soustavné výměně duplikátu mezí nimi. -z.
@----------------
Z německých místních museí Moravských podala letos zprávu: Museum v Jihlavě, v Mor. Třebové a v Novém Jičíně. Museum jihlavské je z velkých krajinských museí; sbírky jeho čítají 22.594 inv. čísel, z nichž v r. 1913 přibylo 258 předmětu (z toho 36 koupí). Museum bylo přístupno po 24 neděle vždy dopoledne a navštívilo je 1675 osob. Příjmů mělo 7263 kor. 6 hal. vydání 3398 koř. 17 hal. Členy mělo 174. — Museum moravskotřebovské mělo 355 členů a 7000 kor. příjmů (úroků) z vlastního svého jmění. V oddělení historickém mělo 5248 inv. čísel, z nichž v roce loňském přibyly 144 kusy, většinou darem. Instalována byla měšťanská světnice moravsko třebovská. Museum, jež uspořádalo 11 výstavek a 13 přednášek, navštívilo 8985 osob, v čítárně 6732 čtenáři užili 16.757 děl a 304 vypůjčovatelé užili 1992 svazky z knihovny. — Museum Kravařské uspořádalo 5 přednášek, 3 výstavky, kurs vyšívačský, obeslalo výstavu vídeňské »Deutsche Heimat« a vydalo svou ročenku. Inventárních čísel mělo 8197; v počtu tom však nejsou zahrnuty sbírky lidopisné, čítající několik tisíc předmětů dosud neinventovaných. Příjmy musea byly 1167-08 kor., vydání 1026-21 kor. -z.
@----------------
|
|