str. 95
drzost a nemotornost, přiběhne к hostině, sedne si к princezně, otec zuří. Pak přijde syn v královských šatech, a otec, nepoznávaje ho, chce před ním kleknout,
V českém lidovém podání je tento motiv vyprávěn samostatně, v několika variantech, mimo to připojen i к některým textům látky o třech darech nevěstiných. Pro žádný z těch textů však není dosud knižní předlohy. (Viz České pohádky 1915, s. 52—55.)
Druhá skupina látek, v níž rek osvobozuje princeznu od draka ve skále pomocí zvířat, jej provázejících, nemá známé knižní předlohy, ač je zastoupena v českém podání nepoměrně četněji a rozmanitými druhy a varianty. Reka provázejí buď tři psi neb tři divá zvířata a sice bez ohledu na ustrojení jednotlivých druhů.
Rek bojuje v první části s lupiči a má nevěrnou sestru, která se s lupiči spojí proti němu.
Kulda 27 a Rad. 2 (rek s divými zvířaty), Němc. 6 a Kubín 72 (rek se psy). (Vliv povídek o divých zvířatech provázejících reka, jeví se v látce o pouti do St, Jago di Compostella hlavně ve versi Kulda IV. 7b (103).
Týž počátek, avšak bez nevěrné sestry, rek vždy jen se psy.
Menšík 66; Bayer 1874 II. 8; Kulda III. 2; Elpl 1. a zlomky; Č. Lid 22, 1913 (196); Popelková 32; Bayer 1874 I. 7; Kulda 59; Tille 24; Menšík II. 25 (99); Hraše (Otto) 7 (27).
Dva rekové, sobě podobní, se zvířaty, jeden zabijí draka, ohrožujícího princeznu, ale je pak v lese zkameněn, bratr přijde jej vysvobodit: Kulda 54; Rad. 1; Václavek I. 5; Kulda IV. 13; Vondrák 1. (Č. Lid. XIII. s. 84).
Tatáž látka o třech si podobných bratřích, rozšířená o episody: Kulda III. 25, a zlomky: Vrána 28; Hošek A. 61.
Povídky o princeznách, unesených do podzemí, a hledaných třemi soudruhy, mají v češtině 3 skupiny: v první jsou zlé princezny zaklety do podzemí к drakům čarodějnicí, která sama pomáhá třem vojákům princezny osvobodit. Voják, jejž dva zrádní soudruzi spustí do podzemí, zabijí draky a dostane se z podzemí pomocí vojska, jež volá píšťalou, trubkou a bubnem v podzemním zámku.
V druhé skupině je princezna držena v podzemí obrem, jenž se mění i v trpaslíka. Voják, jejž dva zrádní soudruzi spustí do podzemí, zkrotí čaroděje a dostane se z podzemí jeho pomocí,
V třetí skupině jsou princezny v podzemí drženy silným trpaslíkem. Tři nadpřirozeně silní soudruzi je hledají, ten, jejž zrádní soudruzi spustí do podzemí, přemůže v trojím zápasu trpaslíka a dostane se z podzemí pomocí ptáka (draka), jenž jej přenese přes moře.
Mimo to texty kombinované a zlomky.
První dvě skupiny pocházejí většinou svých versí přímo ze dvou lidových knížek.
První má za podklad knížku: Zlatý prsten. Podivná Kronyka dvou brytanských Princezek, které pro utiskování svých poddaných za-vinšovány byly. Skalice, Škarnicl s. a. (U Douchy: Prsteny, Zlaté, t. j. Povídka o dvou ztracených princezkách, kteréž pak pomocí dvou zlatých prstenů opět nalezeny a otci svému navráceny byly. Praha, Spurný 1851. Jgm. VI. 869. Zlaté prsteny, t. j. Povídka o dvou ztracených princezkách. Praha, Spurný 1841.)