str. 100
rou rek propase ve spánku, o nevěrném muži, jenž hledá zmizelou ženu, o dívce (ženě) unesené netvorem bez duše (viz zde str. 96), o synech, kteří jdou vysvobodit princezny, aby uzdravili otce, o mrtvé princezně, která má být vykoupena, o lidovém rekovi, jenž pomocí kouzelných věcí krotí strašící čerty a duchy, o nebojácném a jeho bázlivém druhu.
Rozeznávají se ve tří skupiny: bud rek trpělivostí a mlčením vysvobozuje zakleté princezny, neb zjednává duchům mrtvých klid, dostávaje pak poklad (jeden variant s bezvýslednou námahou), neb vyzraje odvahou a lstí nad čerty a duchy, dostávaje peníze. První skupina je nálady pohádkové, druhá romantické, pochmurné, třetí humoristické. Způsoby trýznění od duchů a způsoby přemáhání čertů a duchů vytvářejí různé varianty.
К druhé skupině patří dvě látky z knížek pro lid.
Malý 30 spracoval z Hormayrova Taschenbuchu 28. 1839 č. 274 (388) povídku o dvanácti vojácích, kteří mají vysvobodit 12 panen tím, že oelý rok neopustí zakletý hrad. Jen důstojník vytrvá a dostane poklad! Malý lokalisoval děj na hrad Týřcv u Křivoklátu.
Hrabě Felsenburg, aneb: Vysvoboditel dvanácti zakletých duchů. Litomyšl. J. Bergrová s. a. (Skalice, Škarnicl 1861). (Patrně z němčiny.)
Duchové jsou loupežný rytíř, jeho žena a 10 synů, straší na hradě a hlídají poklady. Felsenburg snáší po tři noci mlčky trýznění a hrůzy (jeho sluba spí). Rámcem povídky je láska reka к dceři hraběte, pro kterou chtěl vykonat statečný čin.
Přikryl 25 (199) reprodukce knížky, s jinou lokalisací a jinými jmény. Sedláček II, 1. Úchylky, v podstatě totéž. Popelková 35 odchylně (dva zbloudilí vozkové, 7 pak 14, pak 21 duchů).
Samobijný kyj.
Pohádka o třech kouzelných darech (věc, jídla dávající, zvíře sypoucí dukáty, samobijný kyj. Viz České pohádky 1915. s. 67 а п.). V českém podání 5 variantů dle dárce těch věcí:
Zaměstnavatelé dávají po kouzelném daru svým učeníkům: Kubín 10, Vondrák 9.
Stařec (čert?) dává dary postupně třem bratřím za službu: Malý 15 = Menšík 95 = Elpl 20; Stránečka 3; Křemen 11 (110).
Pánbůh jako stařec dává 3 dary za sebou chudákovi: Tille 30; Bu-kovanský 21.
Lucifer v pekle 3 dary po sobě chudému bratru, jejž bohatý bratr к němu poslal: Kulda 74; Přikryl 43 (269); Záh. kronika 1907 III. (64); Hošek С 61.
Vítr dává tři dary po sobě hloupému Janovi za rozvátou mouku.
Lidová knížka: Rozličné povídky. Litomyšl, J. Bergrová s. a. č. 1. (první dar křesadlo, jemuž slouží duch, jídla nosící, jest ojedinělá výjimka), Slávia IV. (14) = Soukal 4. (Z tisku, bez křesadla). Vrána 2 (zlomek); Kolář II. 20 (73) (jiný text, nejasný zlomek).
*
Uvedené příklady ukazují původ aspoň některých českých lidových pohádek přímo z překladů cizích povídek knižních, a je jich