Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 28

O pramenech mimočeských (moravských a německých) promluvím až v závěrku.

Celkový materiál můj, z těchto sbírek získaný, obsahoval přes 220 čísel (podrobná data číselná uvedu v závěru). Mohl jsem tedy na jeho základě dobře podniknouti pokus, tance tyto srovnati a roztříditi; i doufám, že případné příspěvky pozdější sice obohatí či doplní, ale nezvrátí této mé práce základní.

@----------------

Nejhrubší rozdělení látky jest rázu vnějšího: Poněvadž tance tyto jsou založeny na měně sousedské a obkročáku, vzniká základní rozdělení dle toho, kterým z obou kroků tanec začíná, na skupinu sousedskou (začíná se „sousedskou", tedy tříčtvrtním taktem) a o b-kročá kovou (začíná se obkročákem, tedy taktem dvoučtvrtním).

Všímáme-li si blíže této měny taneční, pozorujeme, že se u většiny tanců neděje zcela libovolně, nýbrž že se tvoří větší rytmické skupiny, jež se opakují průběhem celého tance buď veskrze neb aspoň většinou. Takovéto skupiny nazvu „typy". Schema každého z těchto typů, jichž jest značná řada, jest nejlépe dáno vyznačením nikoli taktu, nýbrž tanečních kroků. Označíme:

i- . . . jeden krok sousedský (ve skutečnosti ovšemže tří „kroků"

složený, jak byl dříve popsán) a důsledkem toho i jeden takt

třído b]ý (tříčtvrteční), o . . . jeden krok obkročákový (na jedné noze, někdy spojený

z potřesem a pod., jak byl dříve popsán) a důsledně i jeden

takt dvoudobý (dvoučtvrtní).

Dle toho bylo by schéma „typu", vyskytujícího se v bavoráku Erbenově, o němž jsme mluvili v první kapitole (viz notový příklad c).

[s s | o o | s]

Závorkami chci vyznačiti, že jest to celek, rytmickájednotka vyššího řádu (t. j. složená). Hudebně je tento typ vyjádřen



t. j. sled dvou (prízvučných) daktylu, dvou trocheju a pak ještě jednoho daktylu.

Ovšem oba trocheje obsahují v tomto případě jen po jedné slabice, ba jest tomu tak i u závěrečného daktylu, který je nad to neúplný, t. j s pausou. Je z toho viděti, jak je metrické schéma neschopno zachytiti rytmiku zpívaného textu, tedy rytmiku hudební. Cistě metrické studium lidové písně — jen textu si všímající—je úplně bezvýznamno. V našem případě na př. text bavoráku

Hezká jsi, Andulko, bejvala

jeví se jako sled tří daktylu. Hudebně by tomu odpovídal sled tří taktů třídobých. Ani potuchy po nějaké rytmické měně!


Předchozí   Následující