str. 33
Méně zaručena —•. jako všeobecné názvy — jsou tato pojmenování :
„Bavorák" vyskytuje se u Erbena dvakráte, ale u tanců velmi sobě blízkých. Na Hořicku však užívá se prý názvu „bajrák" podobně jako slova „mateník" pro tyto tance vůbec. (Hoř. str. 416.)
„Vrták" nadepsáno je sice několik tanců (hlavně u Holasa); leč téhož názvu užívá se především pro tance pouze dvoudobé. Taneční krok „vrtákový", tu se vyskytující, jest blízký či stejný s obkročáko-vým a objevuje se sice též v tancích proměnlivých, ale jen částečně {„půl štajdyše, půl vrtáka").
Přistupuje teď к přehledu tanců, připomínám, že z celého rozsáhlého materiálu uvedu notami ovšem jen to, co je nutno. Pominu tedy především všecky malé melodické varianty. Budu je pouze citovati. Tance jsou ovšem téměř vesměs, jak již bylo vyloženo, špatně rytmicky zapsány, odkazuji však čtenáře k tomu, co jsem o všeobecných, typických chybách těchto zápisů vyložil; ve zvláštních, odchylných případech vytknu chyby zápisů na svém místě. Opíraje se o to a ovšem i o řadu rytmicky správných ukázek notových, bude si moci každý tyto varianty opraviti, pokud toho bude třeba.
Ve všech dalších notových příkladech budu změnu taktu značiti pro jednoduchost jen dvojitou čarou taktovou, aniž bych příslušný takt zvláště uváděl; který takt to je, zda dvoudobý či třídobý, jest z notace dostatečně zřejmo. Obdobně zápisům Mladějovského a svým uvedu i u ostatních prostě autora zápisu (zkratkou); abych se mohl na příklady později odvolati, budu je všecky dle pořadu číslo-vati. Textů nebudu při nich nikde uváděti (o těch jednám vždy úhrnně), poněvadž běží o typické ukázky rytmické; ostatně valná část našich tanců je — aspoň nyní již — bez textu.
Tento typ jest čtyřtaktový; první dva takty jsou třídobé a tančí se sousedskou, druhé dva takty jsou dvoudobé a tančí se ob-kročákem. Schema typu tedy jest dvojdílné:
Tanců, obsahujících veskrze tento typ, jest několik: Především patří sem jeden tanec sbírky Rittersberkovy (č. 5), dle něhož jsem zvolil i název tohoto typu: „Talián"-. Týž tanec otisknut je i v Prok-schově „Musiklehre" II., str. 63.