Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 36

Nejzajímavější jest, že ani tento jediný text nevyplňuje úplně melodii, nýbrž jen tříčtvrtní její takty, kdežto dvoučtvrtní jsou nástrojovými mezihrami beze zpěvu či s vložkami „hopaj, župaj". Jedině krátký text jednodílného tance Mlad. 1 zpívá aspoň částečně i na dvoučtvrtní takty:

Nasil jsem vikev (tráda, tráda)

nasil jsem vikev, vikvičku,

a to pro moji (tráda, tráda)

a to pro moji šimličku.

Z toho lze souditi na dvojí: Buď jest tento tanec původu čistě instrumentálního, text pak byl přidán к hotové melodii, nebo p ů-vodní t. j. svou melodii si vytvorivší text vymizel. Rozhodnouti je tu těžko. Text zápisu Mladějovského jistě původním není; je rozhodně novější a byl přidán к hotové melodii, dokonce к jejímu zlomku. Ani názvy nevyjasňují uvedené dilemma. „Talián" i „panáček" — patrná synonyma — nejsou v žádné očividné souvislosti s hlavním textem; spíše svědčí „talián", název zaručeně starý (Rit.), proti hořejšímu textu jako původnímu. Podobně „Marcelin"; lépe souhlasí s rázem textu název „kaprálka".

V Č. Lidu (1897, 551) zapsáno je jako pokračování hlavní sloky:

Pudu do rynku (hopaj, župaj),

koupím si hůlku (hopaj, žup);

budu tě biti (hopaj, župaj),

každou hodinu25) (hopaj, žup).

Pokračování v zápisu Novotného je smyslu opačného:

Až tě dostanu (hopaj, šupaj),

to za svou ženu (hopaj, šupaj),

rád tě budu mít i hopaj šupaj),

třeba někdy bít (hopaj, šupaj).

Forma „s vložkou" se u tohoto typu nevyskytuje.

Typ i. B: „Sýkorka".

Tento oblíbený typ, o němž jsem již v úvodu pojednal, jest p ě t i-taktový; po dvou taktech třídobých, tančených sousedskou, následují nejen dva takty dvoudobé, tančené obkročákem, nýbrž ještě jeden takt třídobý, tančený opětně sousedskou. Jest tedy schéma typu trojdílné:

{s s | о о | s |}

Pojmenování jsem vzal z chodského tance „sýkorka" (jeden ze „zelených kousků"), jenž jest variantem Erbenových „bavoráků" (EN. 64 a 118). Tyto tance jsou vesměs dvojdílné, obsahujíce čtyři úryvky tohoto typu. Obrátíme se tedy nejprve к jednoduššímu případu tance jednodílného.


25) Patrně má býti rým „hodinku". Architektonika tance by žádala ovšem, aby se čtvrtý řádek rýmoval s třetím, jako jest u všech ostatnich textů.

Předchozí   Následující