Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 51

nepopisuje tanců zvlášť, nýbrž v úvodu ke všem uvádí všeobecně, že se tříčtvrtni takty tančí valčíkem, dvoučtvrtní obkročákem (a jinými jeho druhy); nelze tedy jeho hudební zápis dle popisu tance kontro-lovati.

Všechny moje pochybnosti ovšem zmizely, když jsem zapsal týž tanec r. 1913 na Poděbradsku; existenci závěrečného taktu třídobého v každém typu zjistil jsem dle rytmu i dle tance zcela určitě.

Forma, jež se v této skupině vyskytuje, jest jedině forma „sviožkou", vložka ta jest čtyřtaktová sousedská. Schema tedy jest:

t t | v t

podrobně rytmicky:



Vložka se však někdy opakuje, čímž vzniká dojem trojdílnosti:

t t I v v I t

Ke všem zápisům připomínám, že se v nich vyskytuje vedie chyby právě vyložené (až na Chr.-N. 491 a Hoř. 10) i známá nám chyba vzájemné notace třídobé a dvoudobé.

Oba zápisy z C. L. jsou zvláště rytmicky pošramoceny. Zápis 1899 (131) má sice třídobé takty při „typu" notovány ve čtvrtkách, ale ve vložce v osminách. Zápis 1899 (132) má vedle toho četné jiné rytmické chyby: první takt notován jest dvoudobě místo třídobě, jemu obdobný při opakování typu (v originálu takt 4.) dokonce počíná pausou (tu jest třídobost melodie na slova „vod meze" dobře znatelná); konečně taktu 2. nebo 5. (dle originálu; v našem schematě jsou to takty o o) odpovídající takt 12. (též dle originálu čítáno) jest nedůsledně к prvnímu dílu tance notován třídobě.

Uvedu zápis svůj („latovák"), jenž se jen nepatrně liší od ostatních, a naznačím v něm malými notami instrumentální variaci houslovou.



Všechny tyto tance mají touž myšlenku melodickou, zajímavou tím, zeje to vlastně melodie známé písně „Loučení, loučení, což jest to těžká věc". Jen vložky přinášejí malé její varianty (odpovídající melodii při slovech „když se musí rozloučiti, pryč od sebe odejiti"). S takovýmto případem, že se melodie nějaké známé písně — a to písně s e


Předchozí   Následující