str. 64
str. 452 těmito slovy: „Jsou to ledajaké jalové a bezchutné čmáraniny nějakého poloučeného tkadlce a jiných žákův p. Achalce, nikoli národní písně, kteréž ale p. vydavatel do nebe velebí, osupiv se při tom na zpěvy vlastně národní spílaje jim „písní nestoudných, špinavých, čtveráckých, kteréž prý sám pekelní čert skrze své pomocníky na svět vychrlel a mezi lidi, jako koukol mezi pšenici, rozsíl". Pročež všem svým krajanům tyto písně svého tkadlce a svých žákův na srdce klada, je к vykořenění oněch vlastně národních horlivě vybízí." Šafařík potom nabádá Slovince, aby tuto pohanu smyli „sebráním a vydáním dobrých národních písní".
Nenávist к těmto plodům lidové musy byla tak veliká, že censor slovinských knih Cop neodvážil1) se propustiti jiěkolik lidových písní ze sbírky Smoleovy ve čtvrtém svazku Kraňské Cbelice, ač z téže sbírky několik jich již ve třetím svazku otištěno bylo. Nevíme, jaký byl jejich text, a proto se divíme, že týž censor propustil ve čtvrtém svazku tři písně ze sbírky V. Vodníka otištěné tu Vrazem pod názvem: „Balade ino pesmi med krajnskim ljudstvam pete, od r. V. Vodníka zapisane." Tyto ukázky líbily se Celakovskému, který v dopise'2) ze dne 18. dubna 1833. St. Vrazovi je pochválil a zároveň udělil mu radu, aby na nich nic nezlepšoval.
Není pochyby, že Vraz Celakovského sbírku znal a jeho radou se řídil; povzbuzen sbírkami Vukovými a písněmi uveřejňovanými v CCM., kterýž čítal ve štyrskohradeckém museu, o prázdninách cestoval po krajích slovinských nic nedbaje námah, kterými ohrožoval své otřesené zdraví, aby co nejvíce materiálu sebral pro prvý svazek své sbírky. Chtěje míti naprostou jistotu, že jeho sebrané písně jsou dobré a cenné, posílal je na ukázku P. J. Šafaříkovi, který o nich pochvalně se vyslovuje nejen v dopisech Vrazovi posílaných, než i v Časopise českého musea.
Vraz poslal Šafaříkovi dne 18. května 1837 několik písní na ukázku s prosbou, aby je otiskl v Časop. Cesk. Musea. Ve své odpovědi dne 28. května t. r. slibuje mu Šafařík vyhověti až v příštím sešitě svého časopisu. Nesplnil však svého slibu, neotiskl jich, nýbrž v ČCM. 1838 str. 258 oznamuje, že St. Vraz, svou sbírku značně rozmnoživ, chystá ji příštího roku vydati.3) Starosti vydavatele samého pak zaplašuje v uvedené odpovědi slovy: „Seien Sie indess versichert, dass mir Ihr Anliegen wegen Sammeln und Herausgeben der Volkslieder sehr am Herzen liegt" a tvrdí, že právě při netečnosti a neporozumění zámožných kruhů к podnikům takového druhu nesmí odvaha vydavatelů klesati. Jednání
1) Srv. dopis Prešernův Celakovskému;("/з 1833, Bílý II. str. 299); O Smole viz ČČM. 1833 str. 179. — Kraňská Čbel. viz ČČM. 1838, zde Šafařík uvádí, že otištěny v ní národní písně ve sv. III. 85-110 а IV. 84-94. V druhém vydání Kr. Čbelice III. r. 1849 otištěny jsou z Celakovského Slov. národ, písní 1827 III. a písničky pod č. 9-13 (str. 89-90). V posudku o Kr. ČI. v ČČM. 1832 str. 443. Čelakovský si přeje, ahy se vydávalo více lidových písní.
2) Otištěno u Bílého sv. II. str. 608. Ptá se zde Čelakovský, zda Smole jich má více, oznamuje mu větší a lepší vydání Slov. národ, písní, opakuje svůj stesk, že v Chr-vatsku nikdo písní nesbírá a pronáší svůj úsudek o sbírce Dainkově, který v ní písně své za „Volkslieder" vydává. Srv. ČCM. 1833. str. 169.
3) V CCM. 1838 str. 104 v či. Literární zprávy ze Slovenska Šafařík píše: Některé s námi zdělené výjimky a ukázky z p. Vrazovy sbírky přesvědčily nás o libosti, kráse a ceně těchto plodin prostonárodní sesterské Musy illyrské." Přeje aby Vraz nalezl hojně podpory.