Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 72

krásný „umotvor", Ohlas písní českých zná jen z ČČM. První ohlas půjčoval svým známým, neboť v konceptu к uvedenému dopisu poznamenává, že jeho exemplář „je vec od samog čitanja i pouzaimljenja razdrapan". Exemplář ohlasu českých písní (r. 1839) poslal mu Čelakovský teprve v létě r. 1841, za nějž mu Vraz srdečně děkuje v dopise z léta r. 1841. Pokud mi známo, přeložil z něho Vraz píseň Radost-žalost otištěnou v Gusl. i tamb. Marně vybízel ho v dopise z 13./12. 1846 V. Staněk, aby přeložil Ohlas písní ruských, poslav mu lužický překlad od J. E. Smoleŕe a J. A. Warka.

Pro svůj Národopis žádal o některé písně Šafařík dne 26. března 1842, Vraz mu je skutečně poslal a Šafařík vyslovuje mu za ně svůj dík. (15./4.1842). Hledanou sbírkou byly v Čechách Korýtkový slovinské písně vydané spoju s jinými Blaznikem v Lublani v pěti svazcích (1839—1844). Píše o ně Šafařík Vrazovi v dopisech 8./6. a 1276. 1842 а V. Staněk pro svého švagra Fr. L. celakovského dne 5. ledna 1846.    Kar. Paul.



PROF. J. KALOUSEK.

S J. Kalouskem odešel dne 22. listopadu 1915 poslední člen oné slavné obce historické, která přijímala posvěcení své práce ještě z rukou otce národa a po dlouhá desítiletí ovládala všechno historické tvoření v Čechách. On spojoval náš věk s velikým obdobím našeho probuzení a životem i dílem připomínal ctnosti a ideály té doby: dráha Kalouskova, která vedla od tkalcovského stavu přes publicistiku к stolici vysokého učení а к všem hodnostem učených organisací českých, neúnavná práce požehnaného života, rozsáhlá činnost vědecká, cele proniknutá vlasteneckou vírou pokolení Palackého a postavená úplně do služeb národních potřeb, nezištné působení ve všech odborných podnicích a sborech historických, kam ho vynesla vlastní zásluha, to vše je příkladně naplněno tolika skutečnými hodnotami mravními a svými plody tak přesahuje obvyklý rámec učeneckého života, věnovaného jen odborné práci, že po vzoru velkých předchůdců nabývá významu v pravdě národního; jeho České státní právo patří к těm několika málo knihám, jež kladně posilují a rozmnožují sebevědomý život národa, a již tím si zajistil trvalou vděčnost u potomstva, ale i tam, kde zůstal příliš věren víře otcův a nedovedl přizpůsobiti zděděné ideály lepšímu poznání přítomnosti, vzbuzuje úctu jeho upřímná oddanost a poctivý boj za názory, v nichž rostlo jeho pokolení. Životní dílo Kalouskovo bylo již častěji oceněno a u příležitosti jeho úmrtí zajisté bude znovu podrobně rozbíráno; zde sluší vzpomenout i těch prací, které nejvíce souvisejí s programem tohoto časopisu. R. 1880, když měl již za sebou řadu znamenitých spisjů, přihlásil se Kalousek k úkolu „psáti dějiny selského stavu v Cechách" a druhá půle jeho života je pak z valné části věnována


Předchozí   Následující