str. 134
slezském Jeseníku, nevím. Ostatně připomínám to jen poznámkou, aniž bych měl zatím úmyslu určitějších závěrů z toho vyvozovati.
Jak již z uvedeného jasně patrno, souvisí otázka valašského a karpatského domu vůbec s otázkou původu Valachů a karpatského obyvatelstva. Ale nebudu se jí v tomto článku obírati, hlavně z toho důvodu, že to, co na základě četných, většinou velmi dobrých prací
Obr. č. 1. Staré typy valašského domu.
@SEZ@
A. typ dvojdílný: izba, síň (Studlov obr. 2.)
B. typ dvojdílný s dělenou síní (Návojná).
C. typ trojdílný: izba, síň (s kuchyní) a komora.
1. pec, 2. ohniště, 3. lavice, 4. stůl, 5. postel, 6. žebřík, 7. zrno, 8. skříň.
@
o moravském Valašsku a naproti tomu z dosti kusých zpráv o obyvatelstvu východních hřbetů Karpatských, možno bylo říci, bylo už napsáno a v různé teorie seskupeno, aniž by se došlo к definitivnímu závěru. Toho může býti dosaženo jen takovými pracemi, jež budou probírati jednotlivé otázky vzhledem к celkovému problému a ne jen z lokálního stanoviska, řekl bych moravsko-valašského. Příspěvkem k tomu má býti tento článek, jenž ovšem se omezuje jen na valašský dům selský a nemá přímého zření na občasný dům pastýřský, salaš, a to tím spíše, ježto právě vyšla výborná práce o valašském salašnictvi od Dr. L. Sawického*) a psaná se stanoviska právě naznačeného.
Vesnice valašské, jež se rozkládají na úpatí vlastních pásem karpatských, jsou vesměs typu horského, a to dvojího druhu. Buď je to
*) Dr. Lubomir v. Sawicki, Almenwirtschaft und Hirtenleben in der Mährischen Walachei. Zeitschrift für österreichische Volkskunde XXI. 1915—16 H. 1—3.
|