str. 175
pojal, a jakož mi ji před nedávnem pan Adam Vítoch v Miletíně, v kr. Bydž. opět na pamět přivedl) liší se . . ."
Je to týž Adam Vítoch, o němž píše bývalý říd. učitel v Miletíně, Jan Bednář dne 12. dubna 1838 takto: „Odesílám dle Vaší žádosti ony dvě báchorky od Adama Vítocha; byl by prý Vám je již dávno vypsal, ale on je sám neuměl, a zednického mistra, od něhož je opsal, nemohl tak dlouho k tomu dočkat, aby mu je pověděl."
Je to týž dopis, v němž Bednář oznamuje, že na místo Jar. Arnolda včera přijel farář Černý (slavný astronom); těší se na příchod Erbenův v létě.
Mimo to měl Erben z Miletína přítele Jana Nep. (Květoslava) Lhotu, jenž za mladých let sbíral též pověsti a zvyky, jež pak ex post rád uváděl v souvislost s Rkpem Zelenohorským srovn. „ Ještěr"*), o vzniku Trutnova anebo přeložil z Hormayerova „Archivu für Geschichte" 1824 povídku „Bohuslav a Berta" kterou uveřejnil ve své monografii „Miletín nad Bystřicí" (1888), v níž je zmínka a citát z Rkpu Králodvorského:
„Ach, vy lesí, tmaví lesí,
lesi Miletínští.
|
V duchu starých vidění opakuje ráda Věštkyně "sesilujíc dojem a stupňujíc jej:
Viděla jsem skálu nad řekou se pnoucí,
na skále Krokův zlatý hrad . . .
Vidím požáry a krvavé boje —
však nezoufej, můj národe.
Viděla jsem tebe, lůžko blahosvalé.**)
Viděla jsem kostel nad Orlicí řekou,
slyšela jsem jeho zlatý zvon.
|
Erben k tomu podotýká, že je to pověst z Kostelce nad Orlicí.
Opět tu vidíme styk jeho s rodným Miletínem. V Kostelci nad Orlicí byl tenkráte paterem, později děkanem, Jan Hlavatý, domácí kněz a vychovatel v rodině hr. Kinského. Vykonal dvě cesty do Ríma (1842, 1843) a cestu do Jerusalema 1859, o nichž si psal německé zápjsky, které chová u sebe neteř jeho, pí. Marie Roubalová, choť prof. v Českých Budějovicích, dcera uvedeného již J. Bednáře, jehož žena byla sestrou Hlavatého. К Hlavatému sjeli se r. 1868 Miletiňáci.
Rodákem z tohoto Kostelce byl též pater Josef R o š 11 a p i 1, od něhož máme nejobsažnější díl korespondence Erbenovy. Kaplanoval v Miletíně za Arnolda, přilnul věrně к Erbenovi, i když přišel do Dobrušky, města „F. L. Věka" (kde též odpočívá) a později působil v Opočně.
*) Václav Tille: České pohádky do roku 1848 str. 38—39.
**) O kolébce Karla IV. Nyní při jubileu Karla IV. si vzpomeňme, že jedno z proroctví „Věštkyně" se týká „zlaté kolébky", k níž Erben poznamenává, že „země spása souzená na věky" se vztahuje na Karla IV. Hormayer vydal tuto pověst po německu (počátkem let 20tých). Také již Marignola, který na rozkaz Karla IV. psal dějiny Čech, poznamenal, že na Karlovi se splnilo Libušino proroctví: aeternum nomen sibi nanciscetur et omen.
|