str. 182
Na otázku, kdy báseň tato povstala, těžko odpověděti. Rovněž těžko se domysliti, proč jí nepojal do „Kytice". Patrně se obával, že se v ní příliš opakují podobné myšlenky a skoro stejné zpracování jako v torsu „Věštkyni". Erben chápal dobře, že by taková monotonie unavovala a svědčila o schematickém ztrnutí jeho Musy. Kritik zvítězil nad poetou.
Báseň tato je finalem Rkpu Zelenohorského s Miletínským doprovodem. Ale ještě je jedna možnost, proč Erben neuverejnil této básně, která se připínala к stínům lesů Miletínských.
R. 1849 vydal Hanka neslavnýfalsifikát svůj „Libušino Proroctví"; začal Písní na Vyšehrad a skončil proroctvím Libušiným, ale jako „všední I fušer". K. J. Erben žil s Hankou, s nímž se ovšem dlouhá léta často stýkal v budově Musejní na Příkopech, v poměru společensky kon-I venčním, ale srdečného přátelství mezi nimi nebylo. Hanka byl ješita, ! což se nelíbilo poctivému Erbenovi.
Vyslovujeme tuto domněnku, že po uveřejnění Hankova „Libušina Proroctví" nechtěl Erben svého proroctví tak blízce s rodištěm jeho souvisícího vydati na veřejnost. Je to pouhá domněnka, a píši ji sám s reservou.
Rovněž těžko říci, kdy Erben tuto báseň psal. Na proroctví Si-byllino a Slepého mládence byl upozorněn již v mladých letech, když si opisoval operu o selském pozdvižení z r. 1775, kde i datum možno zjistiti: K. J. Erben v Miletíně 11. září 1833. (Český lid 1914, stať dra С Zíbrta.) (Písmák se bojí tří sedmiček).
Mnozí sice pravějí, tomu se divěji,
že Sibylla chybila,
že nám sedlákům dobré dni slíbila . . .
Vůdce pozdvižení:
Já sem taky mnoho proroctví přečet,
ani jich nevím počet,
Sibyllino, a Slepýho mládence,
tomu žádný, ani kněz, věřit nechce,
ale půjde-li to tak,
s pány nebude lehce . . .
|
Erben se o těchto proroctvích zmiňuje v poznámce к Věštkyni 1853.
*
Obraz Libuše věštkyně zjevuje se v české literatuře častěji. Uvádíme na př. báseň Boženy Němcové „Slavné ráno" (Sebrané spisy B. N. sv. IX. str. 16) jako ohlas tehdejšího vlasteneckého nadšení a emfase Němcové:
Nemá-liž, kdo Češkou jesti, vstáti,
slavných umí-li svých matek dbáti ?
Vlastu ctíti, a tu bohy vzňatou
kněžnu Libuši, věštkyni svatou,
jenž všeliké slávy chrám
Prahu vystavěla nám,
věstným duchem símě činů sila,
požehnáním je svým zasvětila.
Na svém hradě stojí, kolkol zírá,
žehnajíc své rámě rozprostírá,
vidí budoucnosti slavné věky atd.
|
|