str. 223
Také zde je přihlíženo ke všem jazykům a také česká literatura je tu plně zastoupena. Jen rozlišování dle vnitřní ceny, označením děl základních a méně cenných není provedeno.
Již zpředu bylo poznamenáno, že text provázen je 460 fotografiemi, kresbami, náčrty a diagramy. Četné z fotografií jsou reprodukovány v této knize po prvé a byly ochotně poskytnuty autorovými žáky. Diagramy jsou vzorné. I ostatní úprava knihy je velmi nákladná a vkusná.
Jak z tohoto stručného referátu patrno, dostalo se tedy knihou Martinovou antropologické literatuře díla vynikající ceny a velikého významu pro další rozvoj této mladé vědy. Chotek.
@-------------------
Marinov D. Народна въра и религиозни народни обичаи (Сборникъ за нар. умотвор. и народописъ. Кн. XXVIII.) Sofia 1914, stran 574 а 106 tabulek. Cena 15 lvů.
Bulharská akademie vydala právě (s datem 1914) knihu obsáhlou a neobyčejně cennou, která zajisté bude nezbytnou příručkou na stolech všech, kteří se obírají slovanským folklorem. D. Marinov známý slovanským etnografom jako jeden z předních sběratelů národopisného materiálu z Bulharska, který vydal v 6 menších svazcích sbírku nesoucí společný titul Жива Старина, obíral se dosud hlavně jen materiálem ze severozápadní části země, ze starého sandžaku vidinského. V této nové knize však na rozdíl od předešlých podává první kompletní soubor folkloru bulharského, pokud se týká toho, co lid věří a spojených s tím obyčejů z celého Bulharska, z Makedonie ba i s Odrinska a tím se stává právě kniha jeho nutnou příručkou všech etnografů. Materiál sebrán je jednak z literatury, jednak a to především bezprostředně z lidu s přesnými údaji, odkud vzat a kdo jej autoru sdělil. Celá práce rozdělena je následovně.
První část pod titulem „Народна въра" zahrnuje vylíčení představ národa o viditelných a neviditelných silách a bytostech v přírodě, druhá „Религиозни обичаи" vylíčení obřadů, svátkův a obyčejů, které se konají v národě na počest bytostí právě uvedených. První část rozpadá se autoru na svět bytostí a věcí viditelných (nebe, slunce, měsíce, hvězdy, vítr, déšť, sníh, flora, fauna, příbytek a hospodářství) a neviditelných, do nichž náležejí představy o Bohu, dobrých a zlých duchách a všech těch jiných dobrých a zlých bytostech, které okružují člověka na jeho pouti životem, řídíce jeho osud,zdraví, nemoce atd. V druhé části věnované religiosním o-byčejům, sestaveny jsou všechny zvyky do velkých podrobností podle národního kalendáře. Obyčeje vztahující sek pastýřství, zemědělství a dále k rodinným událostem (narození, ženitbě, smrti) budou však popsány v díle jiném. Jako novum, ne sice úplné, ale novum bohatostí svou, překvapuje nás v knize Marinovově soubor obřadných chlebů, které mají při všech slavnostech a zvycích velikou úlohu, a zvány jsou obyčejně кравай. Forem je nesmírné množství. Autor jich uvádí popisem i obrazem na 500, ale ještě nejsou všechny typy zastoupeny. L. Niederle.
@-------------------
Z nové bulharské etnografické literatury. Za léta 1914-15 vydala Bulharská akademie řadu publikací, které náleží do oboru etnografie.
|
|