Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 230

a Zápiscích tov. Sevčenkova (srovn. též Zbiór wiadom. do antropol. kraj. sv. X. a Etnograf. Zbirnyk s v. V.) Franko proslul jako vydavatel apokryfů a přísloví. Codex apocryphus e manuscriptis ukrainorussicis collectus (sv. I.—IV. 1896—1906) obsahuje ve čtyřech svazcích apokryfy Starého i Nového zákona, apokr. historie apoštolské i legendy a jest důležitou pomůckou pro studium lidových tradic; šestisvazková sbírka Hałyćkoruśki narodnji prypovidky (Etnogr. Zbirnyk sv. X., XVI., XXIII.—IV., XXVII—VIII.) vzorným uspořádáním a znamenitými výklady přísloví řadí se důstojně к monumentálním dílům paroemiologickým světové literatury. (Srovn. referát zde roč. I. 146 п.).

Vedle těchto sborníku, z nichž každý sám o sobě autoru pojišťuje trvalou památku v dějinách slovanského národopisu, Franko téměř do každého svazku Zápisků spol. Sevčenkovy (mimo jiné časopisy) přispěl studií, referáty, nebo drobnými články. Uvádíme aspoň některé, jež vyšly též samostatně:

Pisnja pro Pravdu i Nepravdu (Zapysky sv. LXX., srovn. referát zde II. 95), Kozak Plachta (sv. XLVII.), Do istoriji ukrajinśkoho vertepa XVIII v. (sv. 71—3), Novi ma-terijały do istoriji ukrajinśkoho vertepa (sv. 82.), Pro panščynu i jiji znesenje 1848 r. (sv. 88.) a zejména obšírná monografie Studjii nad ukrajinśkymy narodnjimy pisnjamy (sv. 75—6, 78, 83, 94, 95, 98, 101, 103, 104—6, 110—12), o níž bylo referováno v tomto časopise roč. III. 55 п. а VI. 173 n. Pro Naukovyj Zbirnyk věnovaný prof. Mich. Hruševškému roku 1906 Franko napsal studie Nalyvajko v midjanim bycji a Pryčynky do ukrajinśkoj onomastyky. (Srovn. referáty zde roč. II. 93—4.)

V Českém Lidu (roč. IV.) stručně srovnal „Pověst o Přemyslově kvetoucí lísce a pověsti o kvetoucí holi" v Ztschr. f. österr. Volkskunde roč. XI. pojednal o své cestě do území Bojků, kterou v létě roku 1904 podnikl s Th. Volkovem, Z. Kuzeljou a P. Rjabkovem (Eine ethnologische Expedition in das Bojkenland), v róč. XIII.—IV. podal ukázku své monografie o malor. písních (Das älteste rutenische Volkslied) atd. atd.

Úplný bibliografický soupis prací Frankových za první čtvrtstoletí jeho literární činnosti (1874—1898) sestavený M. Paviykem vyplňuje 127 stran hustého tisku. Roku 1913 společnost Sevčenkova vydala sborník Ivanovy Frankovy v sorokljitje pyśmenśkoji djijaľnosty (Zapysky sv. 117—118) s příspěvky předních slavistů.

Buditelé rázu Frankova neumírají. Osoba odchází, duch pronikající celým organismem národním žije a dílo, s něhož smrt smyje stopy lidských slabostí tvůrcových, dále plní své veliké poslání.    J. H.


Vítězslav houdek. 1856—1916.

1. června t. r. zemřel Vítězslav Houdek, bývalý místopředseda moravského místodržitelství, nedovršiv šedesátého roku svého života věnovaného vedle obtížných prací úředních moravskému národopisu, starožitnostem a dějinám umění. Byl (od r. 1900) členem с. k. Ústřední komise pro výzkum a záchranu uměleckých a histor. památek ve Vídni a napsal pro jej! Mitteilungen několik stati, zejména však obohatil Časopis Matice moravské, Časopis muzejního spolku olomuckého a j. cennými studiemi, drobnými příspěvky a referáty svědčícími výmluvně jak o mnohostranném zájmu tak o pečlivých pozorováních a bedlivé činnosti sběratelské prodchnuté vroucí láskou к rodné zemi. Ve známém díle Österreichische Monarchie in Wort und Bild pojednal o osadách, příbytcích, pohádkách a pověstech moravských, byl odborným spoluredaktorem Vlasti-


Předchozí   Následující