str. 260
ou sont les neiges d' antan? Tu se zavrcholuje život thematu a básnické ztlumočení jeho formule; žil patrně ještě potom tento locus communis, ale nikoli s touž silou. Idealismus7), který sebou nesla renaissance i reformace, nebyl již tak nakloněn oblibě v něm jako poslední století středověké. A když thema by mohlo ožiti v stol. XVII.—XVIII., změněný názor životní a později také i dějinný nepřipustí takového jeho tlumočení, jak svědčí známá píseň Gaudeamus igitur. Bude žiti nebo zapadne jen tam, kde křesťanský pessimismus asketický bude míti, ať z kterýchkoli důvodův, své místo, nejspíše jen v poesii lidové nebo, ať bezděčně či vědomě, jí blízké inspirací.
Zdržeti se bylo třeba u literatury francouzské, neboť vlast Bernardova byla pro básnické zpracování tohoto thematu (zvláště ve formě o hrdinách „ubi sunt") pramenem рл-о jiné a tu změny ve výčtu hrdin podle dob poskytují možnost aspoň přibližné orientace o písni české.
V literatuře italské Jacopone da Todi ve svých verších má ovšem thema rozpředeno i na vlastnosti, zvláště krásu tělesnou, ač nenacházíme vlastní jeho formule (ed. Tresatti IV. 11, 412; v básni Rinunzia del mondo odmítá Socrata, Platona, Aristotela, Cicerona, ib. 2—8), ve shodě s básní „Bernardovou":
Mira poi ne' grün Signoři,
Si temuti e rispettati,
Conti, Regi, Imperadori,
A qual fine son tornati!
|
Ale žilo thema i formule v lidové poesii italské, zvláště sicilské, v písních o tanci smrti, Jacopo Pitturesi (Palermo 1667, cit. Veselovskij m. u. 370) má verše, kde otázky, jimiž se prostý člověk obrací к smrti, obsahují také jména hrdin (Tristan, Roland, Samson). Byla jistě ta formule v nějaké podobě známa literatuře španělské, neboť mezi příslovími je tu jedno, které se jménem, jež se nejčastěji a skoro všude vyskytuje, je jakoby jejím ohlasem: Muera Samson, y quantos conel son (Refranes que dizen las viejas tras el fuego. Rev. hisp. 25. 1911. 167).
V písemnictví anglickém staré písně znají thema, neuvádějí však význačných jmen (K. Böddeker, Altenglische Dichtungen des Ms. Harl.
7) Třeba vzpomenouti významných veršů Markéty Navarské:
Pan n'est poinct mort, mais plus que jamais vit
Avec Morse et Jacob et David
Et sont aux cieulx parlans de bergeries (Les derniéres poésies de Marguerite de Navarre, éd. A. Lefranc. 1896. 59), v nich se právě ozývá tento idealismus.
|