Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 357



hry divadelní. (2 svazky. Holešov 1894—5.) Díl I. (Vánoční hry) obsahuje Kozmánkův ,,Actus pobožný o narození syna Božího" atd. podle rukopisu strahovského a dvě hry z XVIII. stol. podle rukopisů zapůjčených z Podkrkonoší. V předmluvě sestavil důležité zprávy o lidovém divadle, jak se zachovalo v hornatých krajích severně od Semil a Železného Brodu. Ve II. díle otiskl tři hry velikonoční, totiž Komedii o umučení Pána a Spasitele našeho Ježíše Krista podle přepisu p. St. Beránka, hru o umučení Páně podle přepisu z let padesátých XIX. stol. a Vzkříšení Páně podle přepisu z rozhraní XVIII.—XIX. stol. Materiál sebraný obětavým vydavatelem doplňuje známé publikace Fejfalikovy a podstatně obohacuje naše vědomosti o vývoji českého divadla v úpadkových obdobích XVII.—XVIII. věku. Dlouholetá studia zakončují Příspěvky к dějinám českého divadla (Rozpravy čes. akad. Tř. 111. roč, IV. čís. 1.) předstižené ovšem novějšími pracemi prof. Máchala.

Z drobných statí Menčíkových věnovaných národopisu, jež přinášely denní listy (Hlas Národa, Národní Listy) i časopisy beletristické uvádím aspoň některé: Král Matyáš Korvin v národních písních. (Koleda 18/9). Upozornil tam na některé písně v Kollárových Zpievankách a na paralely chorvatské i slovinské. —■ Zežulka v pisni slovanské. (Ibid. 1880). Causerie založená na pilném studiu lidové poesie slovanské, zejména sbírek maloruských a polských. — Literární procházka. (1880). Sleduje stručně nejstarší zmínky o zpěvu a písních v našich kronikách a jiných pramenech historických. —: Písnička o akcisu. (Ibid. 1880). Otiskl.staré skládání vzniklé v první polovici XVIII, stol., když byla (r. 1735) zrušena daň z tabáku, potravin a nápojů ustanovená r. 1730. — Písnička žalostná o Mladé Boleslavi. (Světozor 1878). — Zně (Ibid. 1880). — Vánoční hry. (Ruch 1884). — Pltníci vislanští. (Slov. Sborník 1886). Otiskl tu píseň flisaku, kterou slyšel Krman při své plavbě na vorech do Varšavy r. 1709. — České pověsti erbovní. (Světozor 1888). — Pověst o Rybrcolovi. (Ruch 1884). — Cáry u šibenice. (Český Lid VII.) — К prostonárodnímu lékařství o hledání zloděje prstenem. (Ibid.). — O průpovldkách. (Světozor 1887). — Rybayova sbírka českých přísloví. (Čes. Lid X. a XII.) — Slovo o hře v karty. (Ruch 1882). — Francouzské karikatury v Rusku r. 1812. (Slov. Sborník 1883). — Zásady hospodářské ve stol. XVI.—XVIII. (České listy hospodářské r. 1893).

Z tohoto stručného výčtu, který nečiní nároků na bibliografickou úplnost, poznáváme tuším jasně ráz literární činnosti Menčíkovy. Nevytvořil větších celků, nezanechal ani rozsáhlejší souborné edice, ale trpělivě sbíral stavivo pro příští pracovníky, povzbuzuje kromě toho zájem širší inteligence o dějiny a lidové tradice. Zasluhuje vděčné vzpomínky pro svou oddanou lásku к minulosti rodné země.    J. H.

@------------------



JOSEF KARÁSEK 1868–1916

V předešlém svazku NVC oznámili jsme úmrtí sympatického člena české družiny vědecké ve Vídni, dra. Josefa Karáska. Těžká choroba po léta podlamovala jeho síly a nedovolila mu dokončiti vše, co zamýšlel — tím větší zásluha, že v nepříznivých poměrech dovedl vykonati tolik. Pracoval vskutku neúnavně jako žurnalista a literární dějepisec veden ušlechtilou snahou jednak prohlubovati v českých kruzích vědomosti o vývoji slovanských literatur, jednak seznamovati ostatní Slovany s výsledky našeho snažení uměleckého i vědeckého. Byl jistě povolán к tomuto zodpovědnému úkolu nejen


Předchozí   Následující