str. 361
V podrobnostech naskytne se pak množství styčných bodů. Některé národopisně zajímavé zjevy jsou určeny nebo podmíněny jistými tělesnými vlastnostmi neb znaky; na př. charakteristické tvary účesu. Význačný účes vlasu a vousu starých Asyřanů a Babyloňanů jest vysvětlitený z tvaru a bohatosti vlasu semitských národů; ale objemné a fantastické účesy černošské jsou zhotoveny z krátkých, málo poddajných vlásků za pomoci různých prostředků. Četné tělesné znaky jsou uměle pozměněny. Sem náleží nejen barvení vlasu, které zavdalo již častěji příčiny к mylnému stanovení barvy vlasů u některých kmenů, a barveni těla a tetování, nýbyrž též četné deformace téměř všech částí těla deformace hlavy, chrupy, hrudníku, končetin, zvláště nohy, hlavně pak rozmanité deformace ústrojů pohlavních od obřízky až ke kastraci а к operaci zvané „mika". Tu jest třeba odborných znalosti, aby se především rozeznávaly přirozené aneb chorobné tvary od uměle docílených stavů, a podrobného studia, aby se poznala p o-vaha některých národopisně zajímavých zjevů, na př. jde-li při určité operaci o opatření lidově zdravotní aneb o manipulaci na jistých lidových představách založenou, dále jde-li vůbec o úmyslně a vědomě dosažený výsledek aneb o stav, к němuž se došlo bez úmyslu. Tak dlužno deformaci hlavy v některých krajinách (na př. v okolí Toulousů) vysvětliti nošením čepců, vzrůst hlavy obmezujících; a některé tvary deformace hlavy u amerických domorodců patrně jen zvláštní úpravou kolébky nebo nosítek. V obou případech jde tudíž o neúmyslné deformování hlavy, kdežto v jiných případech bylo úmyslně pracováno к docílení určitého tvaru hlavy. V těchto otázkách musi etnograf s antropologem pracovati ruku v ruce. Také jest třeba antropologických znalostí, kde jde o používání součástí lidského těla, zvláště kosti, ku zhotovování předmětů к denní potřebě sloužících aneb šperků, o používání částí lidského těla к čarování, v případech antropofagie při výkladu některých způsobů pohřbu atd.
Antropologie, etnografie a prehistorie učinily v poslední době značné pokroky a v nazírání odborníků všech tří věd nastala leckterá změna, ale proto se poměr těchto nauk к sobě mnoho nezměnil. Více než dříve jest nezbytno, aby zástupci jednotlivých oborů při svých pracích přihlíželi к výsledkům spřízněných věd, ba aby do jisté miry dovedli je sami oceniti a zužitkovati. A v tom ohledu zůstává i nadále + stařičký prof. J. Ranke dobrým vzorem. J. Matiegka.
DROBNÉ ZPRÁVY NÁRODOPISNÉ.
Vráž. Pán chefredaktor Karel Jonáš otiskl ve „Venkovu" obsah článků o Vráž; (v. Věstník seš. 1.) s výzvou, aby čtenáři jeho listu sdělovali redakci Věstníku, kde se nalézají v českém území neosídlená místa, nazvaná Vráž.
Obdržel jsem dosud tři informace o neosídlených Vrazích: u Netolic a u Husince v Cechách, a u Jemnice na Moravě. O Vráži u Netolic sděluje mi netolický advokát, pan JUDr. Otokar Kudrna: Vodňanská silnice stoupá z Netolic к severu hned za městem do značného vrchu, zvaného „Šibenice", neb dříve „Na spravedlnosti". Jméno pochází od šibenice, jež stávala západně od silnice na ještě vyšším vršku (dnes je tam lom). Vršek tento (celý komplex až к silnici) jmenují venkované, bydlící ve vesnicích severně od něho položených, „Velká Vráž". Mezi touto Velkou Vráži a samotou Ma-děrkou (ležící as 2 km severněji při silnici) je na silnici malá vyvýšenina, a tu jmenují
|