Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 5

vedl к důležitým poznatkům archeologickým; podobně tomu bylo „na popelce" u Městečka a „na hrobech" u Tyter atd. (v. pojednání dr. K. Spálové: O pomístných názvech politického okresu rakovnického 1917, str. 9—11.). Pomístnými názvy bývají tedy archeologové vedeni na místa, kde jsou pod zemí staré zbytky zdí, hroby a posvátná místa, o kterých již v osadě nemají ani tušení. Proto správcům museí velice prospěje, když poznají podrobný místopis podle pomístných jmen dříve, než počnou s vykopávkami.

Kde se zachovaly nějaké staré památky z minulosti osady, tam budou porn. názvy historickým zprávám pevnou oporou a doplňkem. Znázorněme si věc několika příklady: Některá porn. jm. jsou svědectví m bývalých staveb a budov na těch místech, na př. 1. „na klasterach" P dosvědčuje místo, kde stával proslulý klášter podlažický od r. 1159—1421; p. „za bránou" Ý Z* doplňuje dějepisné zprávy, že v Zaječicích bývala šlechtická tvrz až do konce 17. stol. atp.

V některých názvech jest zachováno jméno bývalého majitele, o kterém někdy nedovedeme říci nic určitějšího, na př. Beneška R, Z, Vrabcovsko Z, „na šenkovským" P atd. Jinde můžeme ze starých,pramenů doložiti jméno majitelovo, na př. „na Safářce" P (příjm. Šafář r. 1654), „na Karnetovským" Ch (jm. Karnet známé v Chrasti z 301eté války) a j. К mladší a nejmladší vrstvě těchto jmen patří jména: „za Klementem" Z (Jos. kat. 1785), „na Bartoňovým" Z (Bartoň zemřel 1917; jeho statek byl prodán právě před 20 lety) a j.

V jiných názvech jsou uchovány památky bývalého roztřídění společenského a vůbec sociálního života dřívějšího, na př. „na svobodství" † H a snad i „na svobodným" † Z dosvědčují bývalý stav našich svobodníků, t. j. zvláštního stavu podřízeného přímo českému králi — rozdíl mezi svobodníky a ostatním lidem selským zanikl teprve r. 1848; „na rychtářský" В označuje pozemek, kterého kdysi užíval rychtář za své práče; „na panským" jest ve všech osadách s velkostatkem povšechný název dvorských pozemků; „na horní a dolní vobci" Ch, R, „na vobci" (les) Z označuje obecní majetek; „na familijích" Ch pochází z let 1787—1799, tedy z doby josefínské, kdy podle Raabova návrhu byly vrchnostenské pozemky pronajímány t. zv. familiantům; sem patří též „na vyplacený" Sy.

Dále v porn. názvech nalezne dějepis ještě různájiná svědectví, „na př. „na faráskách" R jest název zádušních pozemků v Rosicích, kde dnes fary není — odjinud však jest známo, že tam fara bývala do r. 1664, kdy byla přeložena do Chrasti. — Rybníček Jor-dánek u Podlažie má biblický název a bývá uváděn ve spojení s Českými bratry v Chrasti a okolí v 16. stol. — Pozemek, který byl dán od obce horecké kantoru chrasteckému v užívání za hraní na varhany a dojista i za vyučování, se dosud nazývá „na školništi", ač jej chrastecká obec již volně pronajímá komukoli jako ostatní své pozemky. — Některé události jsou zachovány v názvech „Spálenec", les u Z., „na Přidánkách" Z atp. Určitější datování těchto událostí se snad podaří teprve časem.


* Křížek za pomístným jménem znamená, že se toho jména dnes již neužívá, že je to tedy jméno již zaniklé.

Předchozí   Následující