Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 7

4. Pomístná jména mají neobyčejnou cenu též pro zeměpis. Jimi jest ráz povrchu zemského a zejména jeho členitost často vyjádřena velice přiléhavě. K tomu nás poučují nejen o nynějším rázu krajiny, nýbrž i o přírodních poměrech minulých.

Porn. jména označují a) vyvýšeniny: „na kopci" Z, „na stráni n. v kopci" R, les „Hrobka" u H, „na Chladným kopci" H, „na Sluneční stráni" H, les „na hřebínkuji. na vysočině" Z, biskupská borovina „na kopečku" Z, „na vrchách" R, Z, „na kozím hřbetě" B, „na pupíku" Ŕ, „na homoli" Ch, „u hradby" P, „na hrbích" f Z, „pod vysokou mezej" Z a j.

b) úvaly: „v dolíku" Z, „na dolině" Sy, Z, „na vejmole" Z, „v Důlních". Ř, „v Ouhlanech" P (v úhlu mezi dvěma stráněma), „na žlabcích" Sy, „v dolci"r les u H, p. u R, „v Hendolách" H, „u syneckejch ouvoz" Sy a j.

c) vlhká místa: „na Cičáku" Z, „v jezerách" Z, „v Kadani" Z, „v kalištích" R, „v jezírku" R, „na Kalkách" B, „ve Vejmokli" Sy, „na bahně" n. „v Zejgrách" P, „pod svodnici" Z, „ve struhách" P, „pod Pomoklej" H, „u Velký a Malý louže" Haj.

d) pro vody je zde málo jmen: rybníky, jichž bývalo v tomto kraji daleko více, nazývají se nejčastěji podle osady a polohy, na př. Chra-šickej rybník, Podovčínskej rybníček Ch, Horeckej rybník P atp. Potoky, jež mezi lidem slují řeky, jsou zde dva: Holetínka (nazvána podle vsi Holetína) a Zejgro (v. u Р.).

e) Místa rovná jsou zřídka přímo tak označována, na př. les „na rovinkách" u H. Obyčejně jsou označena podle jiné své vlastnosti.

O pomístných názvech podle porostlin v. nahoře při hospodářském životě.

Zejména často bývají pozemky označovány podle své polohy, t. j. podle toho, co jest v jejich sousedství. Do této skupiny patří skoro polovina všech pomístných názvů, na př. v Z: „za Dolním mlejnem", „za dráhou", „za hájenkou", „u kapličky", „za kovárnou", „u lesa", „v řekách", „za zástaukou" a tak podobně ve všech osadách. Tato porn. jm. jsou cizinci nejjasnější, poněvadž jest jejich původ a význam očividný.

Rovněž jasné jsou názvy pozemků podle podoby jejich, na př. u Z: „na míse", „na vokrajích", „na sekerce", „na širokejch", „na dlouhejch", „na radlici"; uR: „na kloboučku", „na provázcích", „v necičkách", „na lomenicí" atak i jinde: „na lochtušce" Sy, „na brance" Sy, „na kuthánku" H, „na Kratinách" B atd.

Někde se vyskytne také název podle velikosti pozemku, na př. „na osmnácce" R (18 měr), „korčáky" R (korcové díly), „na lánech" lesy u H, „na Sedmizáhonech" B atd.

Jak ze zeměpisných názvů nahoře uvedených a zvláště ze sbírky dr. K. Spálové z Rakovnicka vysvítá, porn. jm. se velice dobře hodí к označování míst na mapách. Dobrá mapa se jm. porn., jež jsou vzata ze živé řeči lidové, by již těmito jmény dobře poučovala o rázu krajiny. Proto zeměpiscům dojista vhod přijdou mapky naše, na kterých jest


Předchozí   Následující