Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 38

sbírka politických písní složených na notu lidovou a podle textů lidových „Zpěvník slovanský", jejž „k obveselení mysle na světlo vydal Vojtěch" [Náprstek] ve Vídni a v Praze r. 1848. Zpěvník ten svým názvem i podtitulem II. oddílu svého, obsahujícího „písně české a moravské, slovanské [!] a illyrské", je svědectvím tehdejší austroslavistické politické součinnosti a fluktuace jednoho z jejích prostředků, písně, z jedné slovanské oblasti do druhé. Myšlenka o užití čistého výtěžku slovanského bálu r. 1848, za niž se přimlouval vídeňský zpravodaj České Včely, snad sám vydavatel, došla uskutečnění, jenže příliš dobového.1)


1) Sešit I. má titulní list: „Zpěvník slovanský, l'. Písně české a moravské. К obveselení mysle ni světlo vydal Vojtěch. Ve Vídni 1848. Tiskem Karla Ueberreutera." Na 2. listě podtitul: „Nejnovější národní písně, kteréžto složil Vašek." Na dalších 6 listech 1. „Píseň o tom německém pari a m e n t ě". (Zpívá se jako : Na tom pražském mostě rozmarinka roste) se začátkem: Suselka nám píše. 2. (jako: Když jsem já ty koně pásal): Po bitvě na Bílé Hoře. 3. (Zpívá se známou notou [= Když jsem k vám chodíval přes ty lesy]): Když jsme my patřili pod Bundestag-. 4. (Jako: Co pak ti naši dělají, že se nám ženit nedají): Co pak ti Češi dělají. 5. „Ta píseň o K u r a n d o v i" (Zpívá se známou notou [= Když jsi ty, sedláčku, pán]j: Když jsi ty, K u r a n d o, pán. 6. „Píseň, v které je vše věrně vypsáno, co se roku tohoto ve Frankfurtu vyjednalo" ( . . . ja' Sešit II. má titulní list: „Zpěvník slovanský. II. Písně české, moravské. Slovanské a ilirské. Vydal Vojtěch. К dostání u Františka Letza, pod tejnským loubím". Na 2. str.: „1848. Tisk u M. J. Landaua v Praze". Na dalších 11 listech: 1. „Vzhůru bratři!" (Jako: Uciekajcie w stepi Rusi): Vzhůru bratři, kde jste který!
2. „P o d ě b r a d s к á" :. ' M o r a v o, Moravo, Moravičko milá [Hankova].
3. „Slovenská píseň" (Veselo se spěva): Nad našou krajinou započalo svítat. 4. „Blanická": Zdvihni se, zdvihni, starý český lve [Havlíčkova]. 5. „Píseň opánech Francie h". Všem sedlákům na věčnou památku věnuje Vašek (Jako: Na tom pražském mostě): Hoj! vy páni s frackem. 6. „J a ř k u: Počkej!" (Ja'co : Sedlákova dívka): Maďar krutý, hrubý. 7. (Ja ;o : Já mám koně,„vrané konči: Hoj! vy Němci cizozemci. 8. (Jako: Trávo, trávo etc.): C e š i, Ceši, ^ e š i r o z m i 1 í. 9. „T ěšte s e!" iZnámou notou [= Za vodou, za vodou, za vodičkou]): Za vodou, za vodou, za vodičkou, sedí tam Suselka s Makovickou. 10. „Píseň svobody" (Nek se hrusti saka mala): Válka! Válka! — Prapor věje! [na konci podepsán j. J. Kolár]. 11. Husitská: Naděje se vyplnily [Krovová v úpravě Havlíčkově]- l2. Pěsen za narodnu četu i 1 i r š k u: Pod barjakom sakupljena. Celkem 22 písní, vesměs politických, většinou složených r. 1848 v dobře vystiženém tónu lidovém. Pět, Hankova a Dietrichova „Poděbrad-iká", t. ŕ. „Husitská", „Pěsen za narodnu četu ilirsku", „Slovenská p'seň" (II. č. 3) a Havlíčkova „Blanická": „Zdvihni se, zdvihni, starý český lve" (II. č. 3) nemá udaného nápěvu, byl patrně jen jim vlastní, původní a známý. Dvě jiné české maji nápěv z písně jihoslovanské („Vzhůru, bratři" II. č. 1 polské, „Píseň svobody" od J. J. Kolára II. č. 10 chorvatské). Ostatních 15 má nápěv některé české písně lidov-é a většinou přiklání se к ní i slovy. Sešit I. nadepsán je „Písně české a moravské" snad proto, že písně ty byly nebo měly _ býti výrazem veřejného politického mínění české části národa československého. Ze však II. sešit má podtitul „Písně ilirské", pro to důvodem jediná „illyrská" píseň a ta je k tomu ještě teprve až v 2. vydání. „Slovanské", správně slovenské, písně zastoupeny jen jednou. Podle pozn. „Svazek III., který na začátku června vyjde, bude obsahovati písně polské, ilirské a české", určující zároveň dobu vzniku prvých dvou „svazku", pomýšleno na pokračování, ale snad к němu nedošlo. U I. sešitu celého označen za skladatele textů Vašek; týž skladatel výslovně je jmenován v II. sešitě při písni 5. „Hoj ! vy páni s frackem". Pseudonymické zkratce

Předchozí   Následující