Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 108

Vo pasáčkovi, jak vysvobodil princezku (str. 67—71). „Je od starého dřevorubce Turka."

Dosti běžná verse pohádky o drakobijci. Rek dostal pomocí že-bráčkovou „suchého koně" z podzemní jeskyně, meč a brnění. Neměl na pomoc psů neb jiných zvířat; na konci se vykázal dračími jazyky. Srv. Anmerk. KHM Grimm 1., 550.

Vo srdnatý Káči (str. 72—80).

„Je podána podle hledaného pohádkáře, chromého starce Žižky z Oujezda", který zemřel „asi před 20 lety".

První část povídky o srdnaté dívce, že přinese pijákům v hospodě „něco" z oběšence, a jak přinesla střevíc a donesla jej zpět, vypravována zhusta také samostatně. Viz: Národop. Věst. X., 86—87. К této látce připojena jest látka o nevěstě loupežníkově, tak jak to také bývá v některých našich povídkách, zvláště v západomoravské Menšíkově. Také tato látka o nevěstě loupežníkově bývá vypravována samostatně. Viz: Anmerk. KHM Grimm L, 370, č. 40.

Karak humíla mlčít (str. 81—83).

V dodavku připomenuto: „Humíla mlčít je stará látka z Chodova; slýchal ji už z mládí můj otec, jemuž by byla nyní 102 léta".

Tato povídka jest zpravidla částí látky o třech moudrých radách, kde třetí rada zní: „nedůvěřuj ženě, nesvěřuj ženě tajemství!" Viz: R. Kohler, Kl. Sehr. II. 404. Bývá ovšem vypravována také samostatně anebo jest to v staré povídce vypravované v Dolopatos již, v Gesta Romanorum (Clouston, Pop; Tales П., 357), a jinde, kde se dokazuje, že žena je největším nepřítelem mužovým. Tak na př. v jedné toskánské versi (Crane, Ital. Popul. Tales 308) a jinde, v ukrajinské (Bulašev, Ukrain. Národ. 156); Jegerlehner, SM Oberwallis 52, 312, č. 74.

Jedna hloupyjší než druhá (str. 84—85). Pramen neuveden.

Hloupá žena, muž šel hledat hloupějších.

Hloupá žena vydala všecky peníze uspořené pro nouzi žebrákovi, jako jinde příhodě, dlouhé zimě a pod. Viz: Anmerk. KHM Grimm I., 521. — Muž šel hledat hloupějších, vydával se za muže, který spadl s nebe, a dostal od vdovy pro jejího muže v nebi len. Viz: Änmerk. KHM Grimm IL, 440, č. 104.

Brabci a naštovky (str. 85).

„Před třiceti lety vypravoval na statku někdy Kozinově hospodář Jan Zambůrek.

Vrabci uletěli před luňákem; vlaštovky dorážely se všech stran na luňáka a zapudily ho.


Předchozí   Následující