str. 31
Hojněji toho užívá německá pověra. Tak na Chebsku obracejí střevíce nebo trepky, John 30. Podobně G. D. S. 130 č. 80, Knoop, Hinterpommern 82, Knoop, Sagen u. Erz 63 č. 89, Leoprechting 11, Vernaleken 271. Aby se uchránili před obrovskou trudou v údolí Matsche (Matschtal) zavěšovali dřevěný střevíc nad lůžko spícího, Zingerle 427 čís. 750. Cestující tovaryš radí ženě, dlouhá léta mořené, aby večer před spaním obrátila své trepky, t, j. aby špičkami ven je postavila před lůžko. To pomohlo. Haas 19 čís. 36.
Podobně se věří v Jamundu v Pomořanech. Strašidlo má mysliti, že už opustila lůžko a vrátiti se domů s nepořízenou. Haas 21 čís. 39.
V Oldenbursku tak kladou obuv před postel, že pravý střevíc stojí na levo, levý na pravo nebo tak, že špičky jsou odvráceny pd postele. Tu pak myslí walrideske, že nikdo není v posteli, nebo jak jiní praví, nemůže dovnitř, protože musí stále stoupati do stop spáčových. Proto se také radí ulehati opačně (zády) do postele. Strackerjan I. 384.
V Lechrainu to vysvětlují jinak: boty opačně, aby mahr do nich nemohla vklouznouti. Lemke 67.
ch) Poloha těla určitá brání před morou. Lužičané radí lehnouti si na stranu neb uchytiti cíp peřiny a držeti jej pevně, Máchal 179; radí též lehati obráceně zády do postele a na lůžku položití nohy na kříž, Cerný 420.
Kdo udělá večer jazykem na podnebí v ústech tři kříže, položí se na pravou stranu a pomodlí se „Otčenáš", k tomu nemá můra žádné moci. Grohmann, Aberglauben 24.
Podle Poláků chrání ležení na levém boku nebo na plecích s rukama na kříž založenýma, Lud XV. 44. Jiní radí klásti se na pravý bok; tu mora nemá přístupu, ale budí jej aspoň ruchem ze snu, Lud XV. 43. Mazuři kladou se na břich: zmora přijde, celuje a zpozorovavši, že ne na tvář, odchází rozhněvána. Wisła VI. 177. Také v pol. Horním Slezsku chrání ležení na pravém boku před alpem,, Kühnau 128 č. 1500 a pozn. Rovněž tak v pověsti hornofalcké i jinde Schönwerth 1, 2*15, sr. (== Ranke 11, Laistner 1.185), téžvstoupiti pravou nohou dp postele chrání. Tamtéž. Na pravou stranu kladou se ve Švábsku, Birlinger & Buck 306 č. 490.
Kdo se ve spaní převrátí, shodí mahrtu, Knoop, Hinterpommern 82. Ruce a nohy před spaním zkřížili podle pověry braniborské, Wuttke2 267. Polská pověra radí postaviti postel na jiné místo, obráceně se položití do ní. Knoop, Sag. u. Erz. 64 č. 91.
Také německá pověra doporučuje podobně převraceti stůl, lavice i lůžko (na Chebsku), Z. ö. V. Vi. 125, John 30; stolice a lůžka v Lechrainu, Leoprechting 11.
i) Svěcená voda jest universální prostředek proti strašidlům. Tak i zde. V Krkonoších dělají místy na Tři krále svěcenou vodou tři „můří nohy" na dětské posteli nebo kolébce. Košťál 1. c. 280. Koho