Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 32

tlačí můra, kropí se před spaním svěcenou vodou a má pokoj. Tamtéž. Kdo se pokropí v noci svatojanské třikráte svěcenou vodou, nebude ho můra nikdy dusiti. Košťál 280. Posvěcenou vodou na peřinu kříž dělati radí pověra slovenská, Sbor. mus. spol. I. 75. Koho na Bydžovsku tlačí můra, maluje do všech rohů postele křidou tříkrálovou kříže, na stolici u postele si postaví misku se svěcenou vodou a položí vedle kousek chleba. Košťál 280.

Ale i voda nesvěcená pomáhá. Podle staročeského rukopisu z XV. století radí se tento prostředek: „Tehdy bába, kdy к večeru dítě zmyje, té vody po zmytí nalej do čbánu a což muož' nejlépe, zahraď a nech až do zajtří a tuť zví, že ta baba ráno přijde a tu, kdež šestinedělka leží, oznámiť se ta muora." Zíbrt 212, Máchal 178.

Na Slovensku ve Bzinicích pekou proti mátohám nerovný počet chleba (tři-pět-devět), před vsazováním do pece umyjí vodou, po vyndání rovněž a tou vodou pokropí stavení i sebe. Sl. Pohl. XIX. 627 čís. 117.

Tak i v pověsti německé. Moře, kterou je starý muž, bránila se žena z Nisy svěcenou vodou. Sedl na lavici u kamen a vyplazoval jazyk. Nastrojil, že se zbořila postel. Matka s děckem ulehla na pohovku a ihned ji zase tlačil. Kühnau 116 č. 1476.

Také v Korutanech kropí se svěcenou vodou, Graber 110 č. 204. .

Vodou svěcenou o velikonocích kropí se na večer sv. Ondřeje, v noci Narození a v jiných nocech, které se nepokládají za bezpečné. Mají-li děti silný kašel, což někde kladou „schrexlu" za vinu, kropí je rovněž vodou velikonoční. Birlinger, Sitten 84 č. 109.

Gnieciuch tak tiskne hospodáře, že nemohl už dýchat a údem pohnout, až gnieciucha baba pokropila svěcenou vodou. Zbiór XIV. 186.

j) Svěcenou věc pod polštář; tak svěcené kočičky, Košťál 280, modlitby, růženec nebo vůbec něco posvěceného, Košťál 279.

Děti se uchrání před můrou obrázkem svatým za peřinkou a růžencem za povijáčkem, Přikryl 335.

Na Hromnice jest jiti třikrát kolem postele s hromničkou, znamenati se křížem, aby se můra vypudila (Bydžovsko), Košťál 280.

Slováci kladou pod hlavu nábožnou knihu nebo růžence (pátriky), Sbor. mus. spol. I. 75.

Ve Švábsku píší na Tři krále křidou svěcenou na každé dveře C M. B. a kde se ukazuje „schreckele, píše se na dveřích: „Enoch u. Elias", Birlinger II. 16 č. 32.

k) Prostředky vzbuzující ošklivost. Několik prostředků má účelem buditi ošklivost mory к mořené osobě. Tak mazání.

Lékařský rukopis z XV. století radí proti můře: „Zmaž sobě cecek, vezma zpáry mezi prsty; aneb uřež brady kozlové a přilož ke kuoži a nebudeť sáti viece." Zíbrt 212.

Bydžovská pověra radí natříti bradavky na noc česnekem. Košťál 1. c. 274.


Předchozí   Následující