str. 44
(γ). Druhý den si přišla pro almužnu (δ). Té se jí dostalo v hojné míře (ε1).
Variant s ε2 je záhy zapsaná pověst od Zvíkova, Č. Č. M. 1854. 526, s obšírným úvodním motivem α. Sestra vypravovatelova byla za svobodna můrou velice pronásledována, žádný prostředek nepomáhal. V noci objevila se jí můra vždycky ve způsobe velké bílé kočky, kteráž, nespala-li sestra, peřinu s ní trhala, spala-li však, na prsa jí vskočila a ji tísnila. Konečně nechtěla přenocovati v komůrce sama, bratr musil s ní spáti, avšak můra ji pokoušela přece a i bratra tísnila, položila-li sestra ruku nebo některý oud těla svého na některý oud těla bratrova (α). Konečně poradila jim jedna bába, aby jdouce spät položili к nohám do postele sekeru ostřím nahoru obrácenou a pod hlavu aby si dali březové polénko, že můra k nim nebude míti přístupu (β). Kdo z nich by ji uzřel, ten musel říci: „Můro moroucí, peklo horoucí, přijď si ráno pro oheň." I učinila sestra tak, neboť bratr spal (γ); ráno, sotva matka sourozenců oheň rozdělala, přišla si stará matka sousedčina pro oheň, osoba od kolika let již za čarodějku vyhlášená (δ). Matka ji hojně vypeskovala (ε2) a od toho času měla sestra pokoj od té po-kušitelky (φ).
S prvním typem zcela souhlasí jiná pověst velešínská, C. L. XV. 437. Na sedláře vždycky přišla můra, když žena vstala. Také na se-dlářku chodila. Motiv je: „Přijď si zejtra pro kus chleba". „Přišla si ráno jedna ženská pro kus chleba" (γ+ε1). S velešínskou pověstí motivem γ shodují se dvě z Chrudimská, Chrud.-Nas. s. 199 a 198. Ve Vlčnovč chodila můra na sedláka. β obměněn: Když to s ním dlouho trvalo, prosil svoji příbuznou starou babičku, aby u něho vytrvala přes noc a vyčkala, až můra přijde, atd. Motiv γ můru, nejprve v podobě stébla, pak kočky vyzvala stařena, aby si přišla ráno, že dostane boqhníkchlebaačtvrtci„vyráž k,y". Ráno přibelhala se kmotra, která slíbené od včerejška obdržela a sedlák měl pokoj (γ, ε1, φ). Lo-kalisována do kasáren, zůstala pověst pravidelnou. Mořený „švališar", když začal cítiti tlak na prsou, vypravil ze sebe slova: „Přijď si zejtra pro komisařek a dej mi pokoj." Druhého dne vplížila se do kasáren jakási stařena, která jaksi vyzývavě na Choura hleděla. Ten se již dovtípil, co chce, odskočil, přinesl ženě komisařek a od té doby měl pokoj. Bez β (snad chyba zápisu), ale jinak shodná je pověst z kasáren v Josefově, Košťál 277 : voják připověděl můře komisařek a ráno, když otevřel dveře, spatřil svého představeného; ulekl se, podal mu však komisařek, ten jej přijal a od té doby se můra neobjevila.
Motiv β je často rozveden radami prostředků, jež nedosáhnou žádoucího účinku. Patrně vsuvka. Tak v pověsti ze Ziželic, N. S. VII. 140. β: „Prso měl veliký a tak mu poradili, aby si to namazal, vod-pusťte, slepičím lejnem. Pak mu poradili, aby ji pozval na chleba s máslem." δ, (ε1): ráno přišla si vlastní kmotřička pro chleba a hrozně se styděla. Celá gradace je v pověsti u Zaječic, Chrud.-Nas. III. 199. β: Babička radí, aby na „masovej" talíř napsali můří nohu a položili vedle vidličku a nůž; také na dveře a okna můří nohy. Podruhé, namazat prsíčka slepičím trusem a klůckem zakryti. Potřetí: zákaz chození. Otec