Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 67

Výše vypočtený průměrný úhel lícní pro Čechy a Moravu (87'59°) stojí blízko číslicím, jež vypočteny byly pro sousední Bavory (Vor-berge 88°3, Flachland 88°9) a blízké Tyroly (88°), jakož i Švýcary {Bündner 87-3°).

II. Lebky seřazené podle Rivetova úhlu tvoří tyto řady:



Průměrně nalezen úhel Rivetův v jednotlivých kostnicích takto:



Průměrná odchylka při Rivetovu úhlu obnáší pro lebky české 2'86, moravské 3'24, pro všechny dohromady 2'94, odchylka stálá pak pro lebky české 3'640, moravské 4028 a oboje dohromady 3'888; variační kofficient pro všechny dohromady 5'25°/0.

Z výše uvedených číslic možno usuzovati následovně:

I. Individuelní variace jest dosti značná a objímá 22 jednotek (od 62° do 84°); svědčí o staletém pornísení lidu. Rivet, který zjistil podobnou variaci (22°50) na lebkách badenských, nachází ji větší u národů silněji pomíšených a na lebkách recentních než u kmenů isolovaných a starobylých.

II. Rozdíl pohlavní jest celkem nepatrný, není-li vůbec jen nahodilý. Ženské lebky zdají se býti o málo více rovnolícní, ale v jednotlivých kostnicích jeví se dokonce poměr obrácený. Také Rivet nemohl — a to u lebek žádného zemědílu — zjistiti pravidelnou sexuelní variaci.

III. Jak při měření podle frankfurtské metody, tak podle Rivetova měření jsou české a moravské lebky většinou a průměrně roz-


Předchozí   Následující