Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 6

na prsou a mezi ně postaviti nůž špičkou vzhůru. Mora ihned padla na zem a válela se v podobě beztvarého cucku ze dveří ven. Pokoj.

Motivem rady odchyluje se nizozemská, Wolf 344 č. 251: dva mladíci milují děvče, krásnější mořen; druhý radí: drž nůž proti prsům v lůžku. Držel však nůž ostřím ven. Mora se poranila. Pokoj. Jinak by mu nůž vtlačila do prsou.

Do cyklu o přelstění mory přesahuje povídka Baader II. č. 148 (== Ranke 10). Pacholek mořen. Selka radí, aby si držel nůž s ostřím na prsou a na to dal dřevěný talíř. Učiní opak. Čarodějnice selka se zabije.

4. Zavřená mora.

Nového obohacení dostává se osnově „chycení" motivem uzavření mory do hrnce, džbánu neb jakékoli nádoby či skříně. I zde ovšem motiv proměny mory.

L u ž i č a n é hojně vypracovali tento motiv. Nádobu, kde lapena mórawa, jest podle nich přikryti vlastní košilí. Do 24 hodin jest mó-rawu pustiti, jinak by zahynula osoba, jejíž duch jest mórawou. Ráno zjeví se mórawa ve vlastní podobě. Schulenburg 151 n. (= Cerný 422).

Děvče chytilo mórawu - bílou myš a zavřelo do hrnce na máslo. Ráno přijde posel, že její milý v noci těžce onemocněl. Ihned^ pustí myš z „butrobasa". Milý byl po poledni zdráv. Müller, 163 (— Cerný 422 č. [108]).

Vedlejší motivy pripojuje verse, Schulenburg 152 (= Cerný 422 č. [109]). Dívka mořena, nemocna. Rada: Vše chytiti do džbánu neb do hrnce zavřít, potom před východem slunce se podívat, co je to, a hned pustit, jinak kdyby na to slunce zasvítilo, musilo by to zemřít i osoba, jejíž duch to je. Uvidí bílou myš, zavře, ráno pustí. Později povídá tomu, o kom si to myslila. Pokoj. v

Ve versi Schulenburg 153 (= Cerný 423 č. [HO]) je úvodní motiv, motiv rady, chytiti, až bude moci palcem na noze pohnouti, a zavříti do džbánu, neuveden však motiv proměny a přidán nový: ráno prosí sousedka mořeného muže, aby pustil, co má ve džbáně, jinak že musí její dcera umříti.

Motiv poslední stupňuje verse Veckenstedtova č. 27 (= Cerný 423 č. [110]): mórawa v podobě žáby chycená ve sklenici zemře; v týž den zemře sousedka.

Bez pojetí mórawy - duše, ale s motivem návratu ve vlastní podobu je verse u Schulenb. 152 (= Cerný 423 č. [111]): kdosi chytil mórawu v podobě stébla slámy, zavřel do nádoby a přikryl. Ráno tam skutečná „paršona" z daleka.

V českém podání motiv zavření nebyl — aspoň pokud mi známo — vypracován v povídku; ale neznámý není. Dost možná, že setřen byl až na pověru bydžovskou, Košťál 280: Uvaž lahvičku na kliku, a když vejde morous do světnice, vezmi zátku, zandej otvor a morous do rána zemře.

Snad také původní motiv chycení do hrnce ukryt je v české pověře této: přemoci spaní, přikryti hrnkem, dojačkou světlo; po odkrytí můra v přirozené své podobě visí na klice; Košťál 277. Tkadlci se


Předchozí   Následující