str. 11
staví-li kola. Postavil je tedy na silnici, začalo ;se točiti a ihned dívka zmizela. Knoop, 1893 č. XXXIX. 11. s. 119.
Mora zpívá nábožné písně v bleskurychle otáčející se obruči od bečky, Laistner I. 298; jezdí na sítě smutně zpívajíc nábožné písně v Lechrainu, Lemke 68.
Motivy otřelé, osnova zcela neznatelná je už ve versi ze Zadních Pomořan, Knoop 27 č. 49: postillon po cestě z Bütova do Berentu v noci mořen. Na zpáteční cestě vidí kraj od síta valiti se před vozem. Bičuje je; nechce se převaliti. Pak bičištěm. Poté se teprve převalilo, zdvihlo se přes pole a volalo: „Lick mi in M...!" Pak měl pokoj.
Jen motiv síta zbyl v pověsti slezské, Kiihnau 121 č. 1490: děvče vidí přicházeti alpa s pěknou, kadeřavou hlavou dětskou, uchopí ho za vlasy; alp změní se pak v cosi jako síto, které se natáhne a odletí otvorem v komoře.
Obecná víra v Poznani (prý německá) uvádí všecky důležité motivy osnovy, ovšem seslabené, Knoop Sag. u. Erz. 62 č. 86, z Rogoźna. Staré ženy válejí se obyčejně v starých sítech tam, kde někoho chtějí mořiti. Potká-li někdo v noci takové kolo od síta, má je převrátiti. Alp, který v něm sedí a nemůže si sám pomoci, prosí pak o milost, slibuje konečně všecko možné. Zádá-li někdo něčeho a postaví kolo, najde, čeho si přál, ráno pod poduškou.
Také v Jamundu v Pomořanech, Haas 21. č. 39, je obecná víra, ie člověk, nejvíce muž, zřídka žena, buď od narození, buď chybou při křtu je odsouzen v noci své tělo opouštěti a dávati se na cestu v kraji od síta, aby někoho mořil.
7. Sňatek s morou.
Na ponuře rozložitém stromě pověstí těžkého snu vykvetl přece jeden vonný květ tím vzácnější, čím více kořeny tkví v půdě tajemné. Schema: α: ucpáním otvoru chytí mořený moru; β: proměna v dívku; γ: sňatek s ní, služba; δ: uvolněním otvoru, otázkou způsobí se zmizení ženy; ε: péče zmizelé.
Rozšířena hlavně v Oldenburska Pravidelná je pověst z Rastede, Straek. I. 388 k. Mladý neženatý muž mořen walrideskou. Motiv a rozšířen radou. Praví se mu, že walridesky přicházejí klíčovou dírkou a že jen tou derou mohou se vzdáliti, kterou přišly. Aby před klíčovou dírku dal závěrku se šňůrou ke své posteli, zavřel dírku klíčovou zatáhnutím, až ucítí záchvat walridesky. Učinil tak. Druhého dne v nohou postele seděla mladá hezká dívka (β). Vzal si ji za ženu a zplodil s ní dvě děti. Motiv δ rovněž rozšířen: často usilovala muže pohnouti, aby závěrku s klíčové dírky sňal; odolal. Pomocí dorůstajících dětí uvolnila dírku. Druhého jitra zmizela. Zanechala dopis, ve kterém psala, že má ještě jiného muže a s ním pět dětí, k tomu že jest jí se vrátiti. ε; děti zůstaly u otce; každé neděle ráno ležely před postelí dvě čisté košile, a nikdo nevěděl, odkud se vzaly.
Verse z Roztrupu klade událost do dalekých časů, Strackerj. I. 389 1. Sedlák viděl, jak walrideska přicházela malou dírkou ve dveřích. Motivu rady tu není. Zato v motivu β nová osoba: pacholek mořeného musí zatlouci zátku do dveří, γ: krásná dívka, sňatek, sedm dětí. Zena
|