str. 50
bronzové kachničky.1) Podobně i na malém bronzovém vozíčku ze Szászvároszkéku v Uhrách jest malá nádobka obklopena celou skupinkou stylisovaných ptačích hlaviček.2)
Třetí skupina votivních vozíčků vyjadřuje ' zřetelně jejich kultovní význam, neboť nenesou ničeho jiného, než drobné figurky ptačí na dvou, třech, nebo čtyřech kolech.
O významu tohoto kultu snesl největší materiál J. Déchelette (l. c.) a ukázal přesvědčivě, že symbolické zobrazení vodního ptáka — kachny, labutě — velmi hojné na votivních vozících, drobném nářadí (nožích) a na slunečních lodích (zjev úplně obdobný vozíku trundholmskému hojný výhradně v nálezech oblasti nordické) souvisí s rozšířeným kultem slunečním.4)
Jan Hellich vykopal před několika léty v Poděbradech žárový hrob bylanský5), v němž bylo uloženo několik symbolických předmětů, jejichž význam není zcela jasný. Jest to pěkně zachované kolečko ploché se čtyřmi osami, triquetrum, stromový list (dubový) a dva poškozené předměty zvláštního tvaru. Všechny tyto věci jsou zhotoveny z hlíny. Kolečko má v středu, kde se stýkají paprsky, malý kuželovitý výčnělek, triquetrum jest ploché. Nález sám má pro poznání náboženských kultů v prvé době železné o Čechách značný význam, neboť potvrzuje to, co napověděly předchozí nálezy, že v této době můžeme jasně konsta-tovati v Čechách sluneční kult, jehož formy nelze zatím blíže určiti, ale který se projevuje obrazně v symbolech kladených zemřelým do hrobu. Déchelette vysvětluje význam vozíků, zdobených symboly vodních ptáků, považuje tyto za zdrobnělé modely velkých vozů, jež bývaly vozeny o slavnostních bohoslužebných průvodech.
V krajinách jižněji položených, u kmenů, které byly v blízkém sousedství národů kulturně vyspělých, lze tento výklad přijmouti. Leč zůstává otázkou otevřenou, zda jest možný v této době v zemích českých. Nález poděbradský potvrzuje jenom, že kult slunce v Čechách existoval v prvé době železné, neboť hliněné kolečko jest pravidelným symbolem solárním, pro který máme hojné doklady jak ze zemí sousedních, tak i z oblasti nordické. Je pozoruhodné, že tento symbol sluneční zachovává tvar starého kola o čtyřech paprscích, jak jsme je viděli na vozíčcích z konce doby bronzové, ačkoliv na jihu, v oblasti kultury hallštattské vyskytují se v této době již kola o šesti paprscích.6) Současně však starý symbol udržuje se na nádobách, jak ukazují nálezy z žár. hrobů v Rakousích.7) Triguetrum pokládá se všeobecně za symbol ohně právě tak jako svastika. V nálezech středoevropských nacházíme je velmi pozdě, až v počátcích doby železné. Na východě objevuje se svastika záhy, jak dosvědčují
1) Déchelette: Manuel II. 1. obr. 183.
2) 1. c. obr. 186.
3) V řeckém bájesloví delfín zasvěcen byl Apollonu delfskému, labuf Apollonu hyperborejskému, obývajícímu severní kraje. Déchelette 1. c. 422.
4) Podrobnou publikací chystá pro Památky arch.
5) Vozy na situle z Vače mají vyznačeno 5 a 6 loukotí, olověný vozík z mohyly u Fröggu má 10, votívni vozík z Strettweg-u ve Štýrsku 8 loukotí. Viz Much: Atlas tb. L1V. 126, 127, XLVIII. 1, 3, 4, Hörnes: Urgesch. der bild. Kunst. II. vyd. str. 507.
6) Much 1. c. tb. LXX. 5.