Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 51

nálezy hissarlické, kde se často vyskytla vyryta na přeslenech1.) Pravím-li, že v střední Evropě vyskytuje se triquetrum pozdě, pak nepočítám sem některé z ornamentů uherské a nordické doby bronzové, kde závitnice jsou sestaveny tak, žě tvoří triquetrum. Motiv tento nemá pokladu náboženského, nýbrž vznikal volně kombinací ornamentálních prvků.

Jako motiv kultovní nalézáme triquetrum teprve v době hallštattské a zejména hojně později v době laténské.2) Na slezské keramice z období hallštattského vyskytuje se vedle svastiky — symbolu asi téhož vnitřního obsahu.3) Hliněný model listu stromového zůstává zatím nejasným, poněvadž nemáme současných dokladů, jež by ho uvedly v souvislost s některým z náboženských kultů.

Ku konci zmíním se několika slovy o hliněných řehtačkách, které hojně nalézáme v hrobech slezského a plátenického typu. V hrobech bylanských (zejména kostrových) známe je v jiném tvaru. Jsou to malé, duté koule hliněné, dobře vypálené, do nichž byly vloženy buď drobné kaménky anebo hliněné kuličky. Archeologové vidí v nich většinou hračky, jež byly kladeny do dětských hrobů. Je pozoruhodné, že se objevují teprve s prvou vlnou hallštattské kultury a později zase z nálezů mizí. Není nepravděpodobný výklad, že tyto řehtačky sloužily к účelům obřadním — к zahánění démonů — jako u jiných primitivních národů a že byly kladeny do hrobů proto, aby chránily zemřelého, odhánějíce zlé bytosti.

V celku můžeme říci, že na konci mladší doby bronzové a zejména v době rozkvětu hallštattské a prvých vlivů laténské kultury projevuje se u obyvatelstva Cech zřetelně vyspělý kultus slunce. Charakteristické je, že v hrobě poděbradském nalézáme znak sluneční a symbol ohně vedle sebe, tedy jako dva samostatné principy.

Kultura hallštattská nepřináší toliko silné podněty výtvarné, ale také za jejího vlivu zřetelně se obráží vyšší formy náboženské projevující se netoliko úpravou hrobu a péčí o zemřelého, ale také realisací určitých náboženských představ v podobě kultovních symbolů. Doufejme, že budoucí nálezy budou po této stránce štědré a že naše poznání bude moci postoupiti od těchto úvah všeobecných к určitějším obrysům, jež objasní nám podrobněji náboženské názory tehdejších obyvatelů Cech.

*


1) Schliemann: llios obr. 1948, 1872, 1911.
2) Forrer: Reallexikon str. 847, heslo „Triquetrum".
3) Hörnes 1. c. str. 489.

Předchozí   Následující