str. 70
Dosavadní obvyklé pedometrické míry dávají nám v jednotlivých případech pro výsudek o inteligenci podklad velmi nejistý. Jedině v krajním pásmu nejnižších variant, u slabomyslných, mívají tyto míry jako symptomy těžké duševní zaostalosti větší pravděpodobnost. My však zde máme na mysli především určení dítěte normálního. Ü slabomyslných vskutku můžeme u většiny případů mluviti o souběžnosti zaostalosti tělesné i duševní. U žactva obecné školy jest tento vztah u jednot1ivců silně smazán. Není málo dětí, jichž výška, váha atd. jsou dosti pod průměrem jejich věku, a přece inteligencí hodně předčí svůj ročník a naopak.
Tak z pedometrických dat zdá se, že pouze dvě nám mohou po-sloužiti pro určení vyspělosti individua. Předně jest to proporcionalita. Cyrus Mead1) našel, že jen 20'7% slabomyslných dětí dosahuje průměrné výše normálních žáků téhož věku. Ale přece, ač jejich výška se blíží normálu, často proporcionalita je prozradí; poměr výšky hlavy к výšce celého těla bývá tu totiž více nebo méně zpožděn, slabomyslný podržuje proporce nižšího stupně vývoje. Ukázalo se též, že z lebečných rozměrů obvod lebky může býti dobrým ukazatelem duševní zdatnosti, ale, zdá se, jen v jednom směru. Už Binet2) nadhodil myšlenku „dolních mezí" (frontieres anthropométriques). Školní lékař ve Wormsu, dr. Bayerthal3) její spolehlivost, jak se zdá, zajistil. Podle jeho výzkumů, najdeme-li 7 l. hocha (děvče) s obvodem hlavy , menším než 48 (47) cm, u 10 letého pod 49'5 (48'5 cm) atd., jest velmi dobré nadání vyloučeno. — Ale to jsou vlastně už zas výjimečné, krajní případy.
Obvyklý způsob, jak posud postupujeme, jest tento: dítě změříme a nyní na pruhu průměrů pro každý jednotlivý věk (Pirquetově) srovnáváme, shoduje-li se výška měřeného hocha s průměrem jeho ročníku. Je-li o několik cm pod tímto průměrem nebo nad ním, konstatujeme, že jest hoch pod normálem, že je zpožděn o několik měsíců či let. Toto hrubé určování jest sotva zcela správné, ježto při něm stotožňujeme aritmetický průměr s normálem, bod se širokým pásmem, do něhož obyčejně zahrnujeme z celé skupiny 50%, seskupených kolem tohoto průměru. Výška dítěte (podobně i jiné rozměry) může se o několik cm odchylovati od vlastního průměru jeho ročníku, a přece zůstává dítě normálním, nepřekročilo-li horní nebo dolní mez oné 50% ní střední skupiny. Tyto krajní meze normálního pásma se s věkem rozšiřují,4) ježto každý vývoj, tudíž i tělesný, znamená postupné rozrůznění (diferenciaci). P. prof. Matiegka sestavuje měrný pruh pražského žactva. Jistě že i na to bude pamatovati, aby v něm byly pro každý rok uvedeny vedle obyčejných průměrů též tyto meze normálnosti.
Než i když určování výšky bude takto zlepšeno, nezdá se, že by bylo samo s to, aby nám dalo odpověď na hořejší otázku. Prosté, ab-
1) Height and Węight of Children in Relation to General Intelligence. Pedago-gical Seminary 1914 394.
2) Les frontiěres anthropométriques des anormaux. Bulletin de la Société Libre pourľ Etude de l'Enfant. 1904 430.
3) Kopfgrösse und, Intelligenz im schulpflichtigen Alter. Zeitschr. für exper. Pädagr. X. 1910. 197.
4) Srov. výpočty Smedleyovy a Hoesch-Ernstové.