Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 72

také R. B. Bean1) a W. H. Burnham2) pokusili se stanovití normální časr kdy se objevují trvalé zuby. Doporučují tedy vývin chrupu jako nej-pohodlnější a nejpřístupnější měřítko tělesného věku. Dr. Rotch, Pryor3) a F. L. Dunham4) shledali zas, že vzrůst a ossifikace epifysálních chru-stavek zejména na dlouhých kostech jest velmi dobrým svědectvím, jak pokročil tělesný vývin; ale také roentgenisace epifys carpu a metacarpu. mluví spolehlivě. Jiní se snaží přibrati za měřítko tělesného věku stupeň vývoje oka, nebo hrtanu a hlasivek (podle Gutzmanna). Poměrně snazší bude asi určování věku začátkem puberty, kdy nabízí se vedle primárních znaků pohlavního dospívání řada znaků sekundárních.

Takové tedy normy aby nám brzy fysiologové a anthropologové vypracovali, o to je naléhavě žádáme. Teprve budu-li věděti, že zkoušené dítě jest ve svém tělesném vývoji o 2 r. pozadu za klamným matrikovým věkem, mohu spravedlivě posouditi též jeho duševní výkonnost; stejně zvřme-li, že dívky v delším období tělesně rychleji dospívají než hoši, židovské děti rychleji než árijské atd.

Nové toto hledisko má však velký význam netoliko pro vědu, nýbrž, i pro praksi ve škole. Jest správné posaditi do téže třídy děti podle matriky sice přibližně stejně staré, ale ve skutečnosti tělesně, a pravděpodobně i duševně značně od sebe vzdálené? Na to právem upozorňuje Baldwin. Ze širokého školského problému stojí v popředí zejména dvě otázky: aby do 1. tř. obecné školy byly připouštěny jen děti vskutku 6 leté; a za druhé, aby na střední školu přicházeli žáci jen přiměřeně vyspělí, nikoli před svým časem, jak se zhusta stává. Kdežto přechod na střední školu sotva byl dosud v tomto směru studován, aby byl upraven ve shodě s vědeckými poznatky, žáčci 1. tř. obecné jsou již řadu let měřeni a sledováni ve svém vývoji školními lékaři. Z dlouholetých zkušeností, tedy na základě čistě empirickém, vypracovali pak jakési normy. Tak Steinhaus5) v Dortmundu žádá, aby vedle dobrého zdravotního stavu takový nováček měl nejméně výšku 110 cm, váhu 19 kg (dívky 18 kg), obvod hrudníku 52—54 cm, obvod hlavy 49'5 cm. Ale viděli jsme, že dosavadní povrchové míry už nestačí. S povrchu těla třeba pro-niknouti dovnitř. V tom smyslu jest pokrokem, když Burnham požaduje vedle nejmenší výšky 115 cm, váhy 20 kg atd. bezpodmínečně všecky 4 přední stoličky. Podobně i W. U. Winch6) chce přihlížeti ke skutečnému tělesnému věku. U nás p. prof. Matiegka shrnul právě výsledky svého pozorování chrupu pražských dětí a podal nám způsob, jak zjistiti „zubní věk" dítěte.7) To jest nám radostnou zárukou, že jeho přičiněním nebudeme odkázáni na cizí údaje, nýbrž bude nám možno opříti se o spolehlivý výzkum domácí.


1) The Eruption of the Teeth as a Physiological Standard for Testing Development. Ped. Sem. 1914. 596.
2) A Health Examination at School Entrance. Ped. Sem. 1914. 219. 3) Journal of Educational Psychol. 1912. III. 189.
4) Somatic Development, a Oiterion of Mental Measur ment. Ped. Sem. 1915. £05..
5) Welche Anforderungen sind in körperlicher und geistiger Beziehung an den Schulneuling zu stellen? Zeitschr. für Schulges. pfege 1913 Beiheft.
6) When should a Child begin School? Educ. Psychol. Monographs, Baltimore 1911
') LAge dentaire comme signe du développement to al. Přednáška na mezinár.. anthropolog. sjezdu v Liege 1921. (publ. v Revue anthropologique.)

Předchozí   Následující