Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 43
L. Lukášová:

vliv války na tělesný vývoj pražských učňů.

V paedologickém ústavu hl. města Prahy byla již od roku 1912 konána vyšetřování somatologická na školních dětech к zjištění jich tělesného vývoje. V r. 1915 byli krom toho vyšetřováni také žáci pokra -čovacích škol živnostenských různých odvětví, hlavne učňové pekařští a krejčovští. V následujících letech nastala jakási pausa v tomto šetření, hlavně pokud se týče škol pokračovacích, vyvolaná poměry válečnými. Až zase v roce 1919 začalo pravidelné vyšetřování somatologické hochů i děvčat škol obecných, středních i pokračovacích. Mezi nimi byli koncem roku 1919 opět měřeni učňové krejčovští z týchž škol pokračovacích a téhož asi věku. Možno tedy srovnáním obojích výsledků stanovit, pokud a v jakém rozsahu měla válečná léta vliv na tělesný vývoj této mládeže.

Nemůžeme, bohužel, takového srovnání provésti i u dívek, učenic krejčovských, protože byly u nás po prvé vyšetřovány až po válce. Nemáme vlastně ani pro hochy dat čistě předválečných, avšak poměry v lednu a únoru roku 1915, kdy první měření krejčovských učňů byla konána, možno pokládat téměř za normální, neboť v této době nebyla ještě situace vyživovací ani ostatní poměry nápadněji zhoršeny. Také z vyšetřování různých autorů, zvláště Schlesingera, který měřil školní děti rok co rok i za války, vychází na jevo, že vliv válečných poměrů na váhu a výšku jeví se u dětí hlavně až ve 3. roce války, kdežto ve 2. roce se začal ukazovat úbytek jen na váze, a to ne dosud u všech dětí, hlavně u chovanců ústavů. Za to dospělí ztratili již značněji na váze v tomto roce; to vysvětluje autor větší přizpůsobivostí dětí a pak obětavostí matek.

Větší závadou je, že nemáme dat z roku 1918, kdy poměry zásobovací byly nejhorší, neboť v listopadu a prosinci r. 1919 se nedostatek potravin i ostatní závady již valně zlepšily a lze se právem domnívat, že výsledky měření z roku 1918 by jevily ještě značnější diference než z r. 1919, jak ostatně bylo v paedologickém ústavě shledáno u dětí ze školy obecné a měšťanské.

Jinou závadou je, že vyšetřovanou našich byl dosti malý počet. Celkem bylo vyšetřeno v r. 1915 učňů krejčovských 107 a týž počet byl i v r. 1919. Rozdělením na skupiny téhož věku dostaneme několik řad menších, z nichž můžeme použít jen skupiny 151etých a l6letých, které obsahují kolem 30 individuí. Hochy 141eté nemůžeme srovnávat, poněvadž v r. 1915 nebyli vyšetřováni, starších pak, 17- a 181etých je


Předchozí   Následující