str. 138
i obličej dotyčné osoby, jde-li pouze o podrobnosti těla. Budiž zde po-dotčeno, že všeobecné a hromadné fotografování nahých těl děje se nejednou za účely erotickými, krytými značkou vědy neb umění. Valná část úspěchu některých knih, opatřených množstvím fotografií tohoto druhu připadá na tuto složku. Pro úkoly vědecké jest upotřebení takových fotografií dosti omezeno. To jsou také důvody, jež na př. vedly prof. Stolla v jeho znamenitém díle o otázkách pohlavních v národo-zpytu, vydaném téměř bez vyobrazení; nechtěl rozmnožovat pornografickou literaturu.
Shrneme-li vše, co zde bylo řečeno a připojíme-li k tomu ještě několik poznámek rázu více technického, dostali bychom pro fotografování předmětů etnografických i antropologických asi tato pravidla:
1. Dovolí-li to jen poněkud osvětlení, hodí se pro naše úkoly nejlépe fotografie momentní, která nevyžaduje ztrnulé posice fotografovaného individua.
Pro antropologické snímky v přírodě jest velmi výhodné přenosné pozadí ze stočeného tenkého plátna, barvy světle šedé, opatřené nahoře širokou obrubou, do níž se. lehce dá zastrčit vodorovná tyč, laťka neb turistická hůl, jež motouzem dá se kdekoliv upevnit; dolejší okraj plátna budiž opatřen olověnými knoflíky, dá se však také zatížit kameny, tyčí neb jiným závažím uloženým ovšem ze zadu. Rozměry tohoto plátna budtež voleny tak, aby před toto pozadí mohly být popřípadě postaveny aspoň dvě osoby i vysokého vzrůstu, tedy šířky asi 1*50 m a výšky 2'20 m.
Osoby nesmějí býti postaveny přímo před toto pozadí, poněvadž by pak po případě vrhaly stín na pozadí. Vzdálenost tuto odhadne si každý lehce sám, to závisí na denní době.
V ústavech jest velmi výhodné osvětlení umělé, bleskovým světlem magnesiovým, zapalovaným na příslušných lampách po případě ve spojení s momentní uzavírkou, dovolující zapálení světla i otevření uzavírky na jeden ráz.
Při tomto osvětlení nutno pamatovati také na štít z tenkého pa- . píru hedvábného, tlumícího ostrost světla magnesiového.
Umělé osvětlení má ošem tu velkou výhodu, že se stáváme úplně neodvislými od světla denního a že můžeme přesně odměřit jak dobu exposice tak i clonku, a sice jednou pro vždy; předpokladem jest ovšem stejná kvalita emulse desek fotografických.
Při fotografování v přírodě, zejména v krajině volné, jest nejlépe voliti osvětlení mírné, pokud možno vyvarovati se prudkého osvětlení slunečního, aby stíny nebyly příliš ostré a pokud to intensita osvětlení i ostatní momenty dovolí, užiti také clonky a podle této pak zařídit délku momentní exposice.
2. Volíme vždy rovnou projekci, aby skreslení bylo pokud možno nejmenší, hledíme tudíž k tomu, aby optická osa přístroje byla ve výši nejdůležitější části fotografovaného předmětu, tudíž při obličeji asi ve výši nosu.